Sobotka vyhověl Babišovi, Pelikán dostal pozvánku na bezpečnostní radu | E15.cz

Sobotka vyhověl Babišovi, Pelikán dostal pozvánku na bezpečnostní radu

Sobotka vyhověl Babišovi, Pelikán dostal pozvánku na bezpečnostní radu
Robert Pelikán
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
bru

Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán dostal pozvánku na úterní zasedání Bezpečnostní rady státu, po které chce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsat reformu policie. Účastí Pelikána a elitního detektiva Roberta Šlachty, který kvůli reformě v pátek rezignoval na místo šéfa protimafiánského útvaru, podmiňuje svůj příchod na zasedání vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Hnutí ANO také požaduje Chovancovo odvolání, pokud sporné změny ve struktuře policie podepíše ještě před středečním dohodovacím řízením koalice. Pelikán pohrozil rezignací, pokud plánované změny projdou.

Jednání Bezpečnostní rady státu se ve Strakově akademii zúčastní i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. O svolání Bezpečnostní rady státu požádalo premiéra Chovancovým prostřednictvím vedení policie, které tak reagovalo na informace, že chystanou reorganizaci prověřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Žalobci pracují s možností, že skutečným cílem změn v policii bylo odstavení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Šlachty.

Tereza Zavadilová: Jeden průšvih, dva příběhy

Záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu, podléhá schválení ministra vnitra.

Na základě požadavku ANO se k reorganizaci bude ve středu ráno konat koaliční dohodovací řízení. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek v neděli na Babišovu adresu uvedl, že pokud se někdo odmítne zúčastnit Bezpečnostní rady státu z politických důvodů, je to neomluvitelné a nízké. K Babišově kritice reorganizace policie doplnil, že do změn ve finanční a celní správě mu také nikdo nemluvil. Nyní Bělobrádek uvedl, že Chovanec by s podpisem reformy mohl počkat až do středy, kdy proběhne koaliční dohadovací řízení.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!