Soud: Pelikán musí do měsíce rozhodnout o propuštění exšéfa věznic | E15.cz

Soud: Pelikán musí do měsíce rozhodnout o propuštění exšéfa věznic

Robert Pelikán
Robert Pelikán
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) musí do 30 dnů rozhodnout o rozkladu, který před více než rokem podal proti svému odvolání z funkce bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Dnes to stanovil pražský městský soud, který vyhověl Dohnalově žalobě na ochranu proti nečinnosti správního orgánu. Dohnal své odvolání označuje za nezákonné a chce je zvrátit.

„Rozhodnutí soudu potvrzuje to, na co jsem poukazoval celý rok - že jsou proti mně konány obstrukční kroky,“ řekl novinářům Dohnal. „Téměř 24 let poctivě sloužím tomuto státu, nikdy jsem nebyl kázeňsky trestán… Vinou profesorky Heleny Válkové, bývalé ministryně spravedlnosti, jsem prožil více než rok v nejistotě,“ prohlásil předtím v jednací síni.

Exministryně Válková (ANO) Dohnala odvolala počátkem dubna 2014 pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Řízení o rozkladu pak v červenci přerušila do doby, než Generální inspekce bezpečnostních sborů prošetří podezření o údajné předražené zakázce z Dohnalovy éry.

„Důvod k přerušení řízení v tomto okamžiku zcela jasně dán není,“ konstatovala dnes předsedkyně soudního senátu Eva Pechová. Zástupci ministerstva spravedlnosti vyhověla pouze v tom, že desetidenní lhůtu k vydání rozhodnutí, kterou v žalobě požadoval Dohnal, prodloužila na 30 dní. Úřad navíc musí Dohnalovi uhradit 18 tisíc korun jako náklady soudního řízení.

Nástupce Válkové Pelikán nedávno při sněmovních interpelacích prohlásil, že chce o Dohnalově záležitosti rozhodnout co nejdříve a že ji nehodlá blokovat.

Bezdůvodné odvolání, tvrdil Dohnal

Dohnal pokládá své odvolání za bezdůvodné, následný postup exministryně za účelový. Uvedl, že proti odvolání z funkce podnikne všechny dostupné právní kroky. Pokud by uspěl, Vězeňská služba by měla dva šéfy, podobně jako před časem policejní sbor. Válková totiž na Dohnalovo místo jmenovala Pavla Ondráška.

Generální inspekce trestní oznámení ohledně údajně předražené zakázky na kuchyňské technologie stále prošetřuje, Dohnal ale odmítl, že by s ním jakkoliv souviselo. I samotná inspekce sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.

„Rozklad je jediný možný postup, jakým může žalobce (Dohnal) dosáhnout svých práv. Lhůta k rozhodnutí o rozkladu už dávno uplynula,“ upozornil Dohnalův právník Vladislav Jirka, který mimo jiné zastupuje lobbistu Iva Rittiga v řadě jeho mediálních sporů.

Rozhodnutí soudu je pravomocné, lze proti němu podat pouze takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video