Soud vydal evropský zatykač na „vora v zakoně“ Soghojana

Andranik Soghojan na snímku z roku 2010 u Městského soudu v Praze

Andranik Soghojan na snímku z roku 2010 u Městského soudu v Praze Zdroj: ctk

Pražský městský soud vydal evropské zatykače na odsouzeného „vora v zakoně“ Andranika Soghojana i na čtveřici jeho spolupachatelů. Soghojan, kterému česká justice uložila 22 let odnětí svobody za objednávku vraždy arménského podnikatele, měl do vězení nastoupit do 1. září, což neudělal. Ostatní odsouzení se k výkonu trestu rovněž nedostavili.

Podle policie je Soghojan „vorem v zakoně“, tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. V roce 2007 si v Praze objednal vraždu arménského podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán.

Definitivní trest dostal Soghojan loni v říjnu, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice jej po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby.

Najatý vrah, Ukrajinec Timur Treťjakov, nejprve omylem na Václavském náměstí pobodal jiného Arména, kterému zachránil život jen rychlý lékařský zákrok. O dva týdny později, opět omylem, usmrtil pětadvacetiletého řidiče společnosti Sazka, kterého si spletl, protože tento otec dvou dětí řídil stejně jako zamýšlená oběť luxusní vůz Bentley. Treťjakova soudy rovněž potrestaly 22 lety vězení.

Případ projedná ještě Nejvyšší soud

Soghojana pražský městský soud nejprve nadvakrát osvobodil, odvolací vrchní soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek padl až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce.

Vedle Soghojana potrestal soud za organizování vraždy a vydírání i Gilaniho Alijeva, a to 18 lety vězení. Magomed Alijev a Arsen Kakosjan pak za pomoc k vraždě dostali trest 13,5 roku, Arsen Arakeljan o rok a půl méně.

Mluvčí soudu Markéta Puci dodala, že kauzou kolem Soghojana se na na základě dovolání odsouzených ještě bude zabývat Nejvyšší soud.