Soud zrušil rozhodnutí ERÚ, licence solární elektrárny v Brodu neplatí | E15.cz

Soud zrušil rozhodnutí ERÚ, licence solární elektrárny v Brodu neplatí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ChristofferRiemer via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Brně dnes zrušil rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z roku 2010 o udělení licence pro sluneční elektrárnu firmy Clean management v Uherském Brodu. Případ bude znovu řešit ERÚ. Pokud elektrárna licenci znovu získá, bude to už za méně výhodných podmínek než v roce 2010. Soud měl případ na stole díky hromadnému podání Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Tomu zatím vyhověl ve čtyřech z 12 případů.

U soudu neobstála předložená revizní zpráva, která je součástí licenčního řízení. Údaje ohledně výkonu panelů spolu navzájem nekorespondovaly.

Přes dvě desítky žalob

Zeman podal celkem 22 žalob. Uspěl dosud pouze v případech Solar CD v Českém Dubu na Liberecku, elektrárny Aneta sun ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku a FVE III Tuchlovice, osm žalob soud zamítl.

„Ve všech případech, kdy soud zamítl žaloby a ponechal v platnosti licence solárním elektrárnám, nejvyšší státní zástupce zvažuje podání kasační stížnosti, případně už kasační stížnost podal. Tento mimořádný opravný prostředek umožní, aby původní rozhodnutí přezkoumal Nejvyšší správní soud,“ uvedl už dříve mluvčí zastupitelství Petr Malý.

Všechny případy se týkají elektráren, které dostaly licenci před koncem roku 2010, a čerpají tak vyšší dotaci při prodeji vyráběné elektřiny. Od počátku roku 2011 se dotace podstatně snížila. Investoři proto usilovali o to, aby jim ERÚ povolení udělil do konce roku 2010.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video