Spolupracujme spolu na vyspělých technologiích, vyzval Izraelce Zeman | E15.cz

Spolupracujme spolu na vyspělých technologiích, vyzval Izraelce Zeman

Miloš Zeman a izraelský prezident Reuven Rivlin
Miloš Zeman a izraelský prezident Reuven Rivlin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomická spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem by se měla soustředit především na obory s vysoce vyspělou technologií a s vysokou přidanou hodnotou. V těchto oborech je Izrael lídrem. Česko může nabídnout zkušenosti v biotechnologii a nanotechnologii. Na česko-izraelském podnikatelském fóru to dnes uvedl prezident Miloš Zeman. Fóra se zúčastnil i izraelský prezident Reuven Rivlin.

Zeman upozornil například na fakt, že Česko je jedním z hlavních producentů elektronických mikroskopů na světě, což je podle něj dobrý příklad propojení aplikovaného výzkumu a výroby. I podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je mezi oběma zeměmi největší prostor pro spolupráci právě ve vědě a inovacích a ve vzdělání.

„Jsem spokojen s úrovní ekonomické spolupráce. Ale důležitější je dynamika obchodní výměny nejen zboží, ale i investic. A tam je stagnace. A je paradoxní, že mluvíme o spolupráci mezi zeměmi, které mají více než přátelské vztahy,“ zopakoval dnes Zeman svá středeční slova. Na neuspokojivém vývoji obchodní výměny se přitom Zeman se svým izraelským protějškem shodl. V souvislosti s tím dodal, že lidé, kteří organizují ekonomickou spolupráci obou zemí jsou někdy „trochu líní“.

Rivlin upozornil zástupce průmyslu, že iniciativa ohledně dalšího rozvoje spolupráce a obchodu je a měla by být na jejich straně a že vlády České republiky a Izraele to budou podporovat. „Obě země mají přibližně stejnou velikost a čelíme podobným výzvám. A spolupracujeme v mnoha oblastech, abychom těmto výzvám čelili. Moje návštěva je o posílení a dalším rozvoji našeho přátelství,“ uvedl Rivlin.

Podle dostupných údajů se v roce 2014 podílela Česká republika na izraelském vývozu z 0,3 procenta a na dovozu jedním procentem. Izrael na druhou stranu patří mezi nejdůležitější obchodní partnery České republiky (v roce 2014 se jednalo o šestý nejvýznamnější mimoevropský exportní trh - po Spojených státech, Číně, Japonsku, Austrálii a Spojených Arabských Emirátech).

Česko má s Izraelem výrazně aktivní bilanci: loni tam vyvezla zboží za 13,7 miliardy korun a opačným směrem šlo zboží za 5,9 miliardy korun. Nicméně za posledních pět let se objem výměny příliš nezměnil. Více než polovinu vyvezeného zboží tvořily automobily, největší dováženou položkou jsou léky.

Za přítomnosti obou prezidentů pak dnes podepsali zástupci Česko-izraelské smíšené obchodní komory a Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory Memorandum o spolupráci. Memorandum zavádí tzv. duální (dvojité) členství v obou komorách.

Výsadní postavení

Podle sdělení česko-izraelské obchodní komory je takové členství zavedeno u tuzemské komory poprvé. Firmám umožní být členem v obou komorách, i když platí členství jen v jedné. Navíc jim memorandum zjednoduší přístup na trhy v obou zemích.

Vedle zahájení česko-izraelského podnikatelského semináře se Rivlin dnes setkal s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a odpoledne se setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD). Dále v Terezíně uctí památku obětí druhé světové války. Ve středu izraelský prezident jednal oficiálně s prezidentem Zemanem nebo s představiteli Senátu. Rivlin, který byl zvolen prezidentem Izraele loni, je v Česku na pozvání prezidenta Zemana.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video