STEM: Volby by vyhrálo ANO před Spolu a Piráty se Starosty | e15.cz

STEM: Volby by vyhrálo ANO před Spolu a Piráty se Starosty

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sněmovní volby by nyní vyhrálo vládní hnutí ANO před koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalicí Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). ANO by dostalo 32,4 procenta hlasů, druhé Spolu 20 procent a třetí Piráti se Starosty 18 procent. Nynější vládní ČSSD by se do Sněmovny nedostala. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z přelomu srpna a září. 

Volby do Sněmovny se uskuteční zhruba za měsíc, 8. a 9. října. Ve srovnání s předchozím průzkumem STEM ze srpna zvýšilo ANO náskok na dvě zmíněné koalice na druhém a třetím místě. Podobné bylo pořadí výsledků stran i v předchozích průzkumech jiných agentur.

Vládní hnutí ANO v poslední době posiluje pozici na první příčce volebních průzkumů. V předešlém průzkumu STEM ze srpna získalo ANO zhruba 31 procent hlasů, Spolu téměř 22 procent a Piráti se Starosty skoro 19 procent. V průzkumu STEM z konce června mělo ANO jen asi 27 procent, zatímco tehdy druzí Piráti a STAN 24 procent, a v průzkumu z dubna dokonce ještě Piráti a Starostové vedli s 27,9 procenta.

Podobně jako ANO oproti předchozímu průzkumu posílilo i hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), a to z 11,2 na 11,8 procenta. Mírně naopak klesla podpora komunistů z 5,8 na 5,4 procenta. Pod pěti procenty nutnými pro zisk křesel ve Sněmovně dále zůstává sociální demokracie (ČSSD). Do Sněmovny by se nedostaly ani uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci, Přísaha Roberta Šlachty nebo Volný blok.

Průzkum prováděla agentura STEM v době od 31. srpna do 8. září. Zúčastnilo se ho 1014 lidí.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video