Stravovací paušál štěpí vládu. ANO pomohou Okamura či Piráti | e15.cz

Stravovací paušál štěpí vládu. ANO pomohou Okamura či Piráti

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO) nemůže při schvalování stravovacího paušálu – jednoho z pilířů jejího daňového balíčku na příští rok  – spoléhat na vládní partnery. Proti jsou nejen někteří poslanci koaliční ČSSD, ale i drtivá většina zákonodárců KSČM, která kabinet Andreje Babiše drží u moci. Podobně jako odbory se obávají, že lidé nebudou pravidelně obědvat. Navíc tvrdí, že paušál umožní firmám snížit odvody za zaměstnance. ANO se zřejmě opře o SPD nebo Piráty.

„Paušálu jako alternativě k papírovým poukázkám nebo platebním kartám na jídlo nefandím z řady důvodů,“ řekl člen sněmovního rozpočtového výboru za sociální demokracii Václav Votava. „Chybí jasně stanovená a kontrolovatelná účelovost, že paušál bude skutečně využíván na stravování,“ dodal.

Odpor levice proti předloze zesílil ve středu, kdy výbor nepřijal žádný z pozměňovacích návrhů ČSSD, a ani komunistů. „Jsme proti paušálu,“ prohlásila předsedkyně výboru za KSČM Miloslava Vostrá.

Jak budou socialisté v závěrečném kole na plénu sněmovny hlasovat, si netroufá nikdo odhadovat. „Budeme se o tom na klubu radit,“ podotkl Votava. Také první místopředseda ČSSD Roman Onderka si souhlasem všech patnácti oranžových poslanců není jistý. „Mohu pouze předpokládat, že vládní návrh podpoříme,“ uvedl. Alternativu za stravenky kritizuje i šéf partaje Jan Hamáček.

Pokud možnost dávat zaměstnancům místo poukázek peníze nepodpoří celý patnáctičlenný klub komunistů a několik socialistů, může ANO ke stojedničkové většině chybět kolem dvaceti hlasů.

Stejně jako už několikrát v minulosti nabízí výpomoc hnutí Svoboda a přímá demokracie. „Myšlenku stravovacího paušálu podporujeme, pomůže zaměstnancům i zaměstnavatelům,“ míní lídr uskupení Tomio Okamura.

Proti nejsou ani Piráti. „Přikláníme se k tomu, že bychom paušál podpořili,“ řekl místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

ODS se záměr nezamlouvá. „Místo ministerstvem financí slibovaného rušení daňových výjimek bude zavedena další,“ uvedl místopředseda občanskodemokratických poslanců Jan Skopeček.

Za zachování poukázek a jejich digitální varianty v podobě karet lobbuje osm stravenkových firem působících v Česku. Odpůrci paušálu, mezi něž patří Českomoravská konfederace odborových svazů, argumentují zánikem podnikových jídelen.

„Jedno teplé jídlo denně je základ. Pokud zaměstnavatelé zruší závodní stravování, doplatí na to i penzisté, kteří tam chodí jíst,“ řekl na semináři rozpočtového výboru místopředseda ČMKOS Vít Samek.

Náměstek ministryně financí pro daně a cla Stanislav Kouba namítá, že záleží právě na odborech, aby zaměstnavatele o zachování jídelen přesvědčili. „Kromě toho stravenky negarantují, že si za ně lidé kupují teplé obědy,“ uvedl.

Proti paušálu je Koubova předchůdkyně na financích Simona Hornochová z Komory daňových poradců. „Hrozí zneužití paušálu pro daňové optimalizace,“ varovala. „Firmy budou motivovány ke snižování mezd, a tím i povinných odvodů za zaměstnance, přičemž rozdíl nahradí stravovacím paušálem, který bude daňově zvýhodněn a zcela osvobozen od pojistného,“ dodala. Hornochová jako náměstkyně stravenky označovala za „naprosto nesystémový nástroj“.

Podobně o poukázkách hovoří i šéfka rezortu Schillerová. „Je to paralelní měna, na níž vydělává jen několik stravenkových firem,“ řekla.

Vedle stravovacího paušálu ministryně v daňovém balíčku na příští rok navrhuje zdražení cigaret nebo možnost pro obce stanovovat koeficient u daně z nemovitosti.

 

Pro a proti stravovacímu paušálu:

----------------------------------------

Ministerstvo financí

- stravenky se nezruší, paušál bude alternativní

- milion zaměstnanců stravenky nedostává, ale po zavedení paušálu na benefit dosáhne

- podnikatelům přijímajícím stravenky odpadne placení poplatků a provizí stravenkovým firmám a administrativa

Zastánci stravenek

- zaměstnavatelé začnou rušit závodní jídelny

- digitalizace stravenek sníží poplatky a provize odváděné stravenkovým firmám, prostřednictvím karet se údajně provádí polovina transakcí

- stát přijde na daních a odvodech o 10 až 20 miliard korun ročně, rezort financí oproti tomu tvrdí, že je to nejvýše o 2,5 miliardy   

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video