Středočeský kraj ruší hrazení žákovského jízdného a poplatků za pohotovost | E15.cz

Středočeský kraj ruší hrazení žákovského jízdného a poplatků za pohotovost

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Středočeský kraj přestane hradit žákovské jízdné a proplácet poplatky za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. Rozhodli o tom noví radní na jednání, sdělila Helena Frintová z tiskového oddělení kraje.

Nová koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů za TOP 09 tak zrušila praxi zavedenou za předchozí vlády ČSSD. Bývalý hejtman Miloš Petera (ČSSD) to označil za velkou chybu.

Středočeský kraj byl posledním, který úhradu regulačních poplatků úplně nezrušil. Od loňského ledna byla většina poplatků zrušena a kraj pacientům hradil jen 90 Kč za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti.

Tato praxe má skončit k 31. prosinci. "Kraj již nebude proplácet regulační poplatky za poskytnutí pohotovostní služby. Prostředky uvolňované z krajského rozpočtu na tyto účely investuje výhradně do rozvoje zdravotnických služeb tak, aby bylo možné poskytnout co nejlepší péči zejména pacientům s nejvážnějším onemocněním," uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Kraj přestane platit i žákovské jízdné vyplácené středočeským žákům, učňům a studentům na pokrytí nákladů na dojíždění do školy. "V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky," uvedla hejtmanka.

Prostředky se podle ní dají využít efektivněji, třeba na vybavení mateřských nebo středních škol.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video