Ťok obrátil, chce být součástí nového kabinetu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Ťok obrátil, chce být součástí nového kabinetu

Ťok obrátil, chce být součástí nového kabinetu
Dan Ťok
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ministři v demisi zatím s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, kterého prezident Miloš Zeman podruhé jmenuje premiérem, o svém případném působení v nové vládě nemluvili. Babiš po jednání vlády novinářům řekl, že své plány ohledně sestavy kabinetu představí nejprve prezidentovi. Mluvit se svými dosavadními ministry chce až po vyhlášení výsledků vnitrostranického referenda o vstupu ČSSD do menšinového kabinetu, které je naplánováno na příští pátek.

Podle vicepremiéra a místopředsedy hnutí Richarda Brabce je na personální otázky ještě čas. Novinářům řekl, že o nich zatím nejednalo ani širší vedení ANO. Sám má zájem pokračovat v čele ministerstva životního prostředí. Uvítal změnu názoru Dana Ťoka (za ANO), který dnes potvrdil, že chce v novém kabinetu být.

"Pokud dostanu nabídku, přijmu ji," řekl novinářům Ťok. Před několika týdny uvedl, že kvůli malé podpoře, kterou cítí od ANO v prosazování mýtného tendru, nechce v novém kabinetu pokračovat.

Ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s Babišem o svém dalším působení nejednala. "Neřekl mi, že bych pokračovat neměla," uvedla. Svou další budoucnost s premiérem v demisi zatím neřešila ani šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), její křeslo má připadnout podle dohody sociální demokracii, která do vlády nominuje Petra Krčála. Němcová počítá s tím, že se vrátí ke svému předešlému působení expertky na financování zdravotní či sociální péče.

Ťok: Stavba kilometru dálnice stojí sotva polovinu toho, co před deseti lety

Bez komentáře nechala dotaz na své další angažmá ministryně obrany v demisi Karla Šlechová (za ANO). Ministryně, o jejímž konci se spekuluje, uvedla pouze, že na toto téma s Babišem nehovořila. V roli ministra školství by chtěl pokračovat Robert Plaga (za ANO), řekl.

V případě kladného výsledku referenda ČSSD o vstupu do menšinové vlády ANO by měli sociální demokraté obsadit pět ministerstev. Změny se tak mají týkat vedle resortu práce a sociálních věcí také ministerstva vnitra, které vede Lubomír Metnar, ministerstva zemědělství dosud řízeného Jiřím Milkem, ministerstva kultury pod vedením Ilji Šmída (všichni tři za ANO) a ministerstva zahraničí místopředsedy ANO Martina Stropnického. Šéf diplomacie již oznámil, že chce ve vládě skončit, má se stát velvyslancem v Izraeli. Odchod ohlásil také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

„Jsem takový frontman,“ říká Kleslová, která chce zpět do pražské politiky
Tisíce lidí protestovaly proti Babišově chystané vládě
Zeman nás novičokem nepoškodil, zase tak významní nejsme, říká možný ministr zahraničí Miroslav Poche

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!