TOP 09 a ČSSD se neshodly na tom, jak vést hlavní město

Tomáš Hudeček

Tomáš Hudeček Zdroj: E15, Michael Tomes

Jednání mezi pražskou TOP 09 a ČSSD skončila na mrtvém bodě, strany se neshodly na tom, jak by měla vypadat budoucí politika magistrátu. Schůzka se zadrhla na územním plánovaní, zdražování jízdného v městské hromadné dopravě a způsobu vedení výběrových řízení. Termín pro další rozhovory strany nestanovily.

Předseda zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche dorazil ze schůzky s TOP 09 viditelně rozčilený . „Smutným poznáním pro nás bylo, že TOP 09 vyjednává z pozice síly a není ochotná ke kompromisům. Když hlásala před volbami, že si chce vzít Prahu na triko, teď to vypadá, že si chce vzít na triko insolvenci Dopravního podniku,“ řekl Poche.

Vytýká jí i to, že nebyla ochotna ustoupit ani ze zrušení vypisování výběrových řízení bez uveřejnění. TOP 09 podle Poche svým jednáním naznačuje, že chce skončit v obnovené koalici s „kumpány“ z ODS.

„Některé návrhy ČSSD jsou nepřijatelné a odporují principům politiky TOP 09. Shodu nemůžeme najít v pěti až šesti okruzích,“ konstatoval bezprostředně po jednání předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Schůzka podle něj byla bouřlivá a padala i ostrá slova. Návrh sociální demokracie na zákaz vypisování výběrových řízení bez uveřejnění označil za hazard.

TOP 09: Komunisty tady nechceme

Pro TOP 09 je podle Vávry například naprosto nepřijatelná účast komunistů na řízení hlavního města, jak ji v Praze i zbytku republiky prosazují sociální demokraté. Strany se podle Vávry neshodly ani na zvyšování jízdného v pražské MHD. „Jde o odmítnutí populistických kroků, jízdné nemůže být navyšováno skokově, ale nemůžeme ignorovat inflaci, jinak může dopravní podnik skončit v insolvenci,“ uvedl.

TOP 09 a ČSSD se nedokážou shodnout ani na odkupu minoritních podílů ve společnostech Pražské služby a Pražská plynárenská. Stejnou řeč naopak nalezly v tom, že se nakonec nebudou převádět pražské nemocnice ze státu na metropoli. Rozhodl o tom v minulých dnech ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

I přes dnešní krach jednání se obě strany zřejmě setkají na dalším schůzce v pondělí. Předcházet tomu ale bude podle Pocheho zasedání klubu zastupitelů a regionální rady ČSSD. „Budeme diskutovat o odpovědi TOP 09,“ poznamenal Poche. Spolupráci s ČSSD stále nevylučuje ani TOP 09. Na bodu mrazu jsou v současnosti totiž také jednání mezi TOP 09 a bývalým koaličním partnerem ODS.

Odvolaný primátor SvobodaOdvolaný primátor Svoboda | ctk

ODS ve středu rozhodla, že dokud strana neukončí rozhovory s ČSSD, nebude s ní dál vyjednávat. „ODS má naprosto nepochopitelné postoje. Byli bychom naivní, kdybychom na její podmínku přistoupili, mohlo by to dopadnout jako po volbách v roce 2010,“ upozornil Vávra. V té dob TOP 09 jednala výhradně s ODS, která ale uzavřela nakonec koalici s ČSSD.

V případě, že se TOP 09 nedohodne ani s jednou stranou, bude své návrhy prosazovat na jednání zastupitelstva velmi komplikovaně. „Hledali bychom pracně shodu na každém bodu, ale není to nemožné,“ sdělil Vávra. Městskou radu v současnosti tvoří šest radních za TOP 09 v čele s náměstkem primátora Tomášem Hudečkem, který je pověřen řízením hlavního města. Nového primátora by měli volit pražští zastupitelé 6. června.

: