Ústecký kraj zůstane rudý, komunisté a socialisté vyšachovali vítězné hnutí ANO | E15.cz

Ústecký kraj zůstane rudý, komunisté a socialisté vyšachovali vítězné hnutí ANO

ČTK

Komunisté uzavřou v Ústeckém kraji koalici s ČSSD a SPD-SPO. Dnes o tom rozhodl krajský výbor strany. Hejtmanem by měl zůstat po další čtyři roky komunista Oldřich Bubeníček. Vítěz krajských voleb, hnutí ANO, skončí v opozici. Koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů.

Komunistické straně, která v posledních čtyřech letech v Ústeckém kraji vládne, nabídlo povolení spolupráci jak hnutí ANO, tak sociální demokraté společně s koalicí SPD-SPO. Krajský výbor strany dal přednost koalici, která bude mít křehkou většinu.

"Jednak to byla (od ČSSD a SPD-SPO) dlouhodobá stejná nabídka, nabídky (od ANO) se měnily, druhý takový moment byl, že více známe budoucí kolegy zastupitele z této strany. Budoucí kolegové zastupitelé z hnutí ANO jsou pro nás většinou neznámé osobnosti. A samozřejmě jsme nemohli opomenout neustálou kritiku špatné práce od lídra hnutí ANO," řekl Bubeníček.

Hnutí ANO dalo podle krajského předsedy Jana Richtera komunistům ještě na poslední chvíli stejnou nabídku jako ostatní dvě strany, tedy šest míst v krajské radě s tím, že ANO by si nechalo pět míst. Uzavření trojkoalice Richtera ale nepřekvapilo. "Byli jsme do této pozice pasováni záhy. Věděl jsem, že se řítíme do opozice. Nemám s tím problém. Naopak, oni budou muset vysvětlovat a je to stáhne ke dnu. Nás ne," řekl. Vítěz voleb podle něj navrhne na ustavujícím zastupitelstvu i svého kandidáta na hejtmana.

Podle informací ČTK bude mít KSČM v jedenáctičlenné radě šest zástupců, ČSSD čtyři a koalice SPD - SPO jednoho.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje má 55 členů. ANO získalo 20 mandátů, KSČM 13, ČSSD deset, ODS sedm a koalice SPD-SPO pět. Dvojkoalice ANO a KSČM by měla pohodlnou většinu 33 hlasů. Těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů by ale mohla mít i trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO. Ústeckému kraji dosud vládli komunisté s ČSSD.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!