V Halle evakuovali 20 tisíc lidí kvůli nálezu letecké pumy | E15.cz

V Halle evakuovali 20 tisíc lidí kvůli nálezu letecké pumy

Německá policie, ilustrační obrázek
Německá policie, ilustrační obrázek
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 20 tisíc lidí muselo dnes být evakuováno ve středoněmeckém městě Halle kvůli nálezu nevybuchlé letecké bomby z druhé světové války. Podle agentury DPA nechaly úřady vyklidit oblast o poloměru 800 metrů. Policejní pyrotechnici odpoledne začali pumu zneškodňovat.

V oblasti Halle a okolí jsou nálezy nevybuchlých bomb poměrně častým jevem. Oblast byla totiž kvůli tamním chemickým továrnám sloužícím potřebám nacistů na konci druhé světové války cílem leteckých útoků spojenců. Bomba byla nalezena při stavebních pracích v poměrně hustě osídleném centru města a podle pyrotechniků představovala velmi vážnou hrozbu pro obyvatele přilehlých domů.

Úřady nechaly vyklidit okolí nálezu, včetně šesti škol a jedné nemocnice. Pro evakuované bylo zřízeno dočasné přístřeší ve sportovní hale.

Nemocnici muselo opustit asi 500 pacientů. Někteří z nich byli předčasně propuštěni z léčení, další si vyzvedli rodinní příslušníci. Lidé ve špatném zdravotním stavu byli převezeni do jiné nemocnice ve městě. Lékaři museli přemístit také 17 novorozenců a odložit tři desítky naplánovaných operací.

Pyrotechnici začali odpoledne půltunovou bombu zneškodňovat a zatím není jasné, kdy práci dokončí. Nařízení k evakuaci platí přinejmenším do dnešního večera.

Na Halle provedli spojenci za druhé světové války dva nálety, uskutečnily se na přelomu března a dubna 1945. Při bombardování zahynulo přes tisíc lidí a bylo poničeno asi 3600 domů ve střední a jižní části města.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video