Nehoda v Uhříněvsi: Vlak se srazil s kamionem | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

V Praze se srazil vlak s kamionem, prohlédněte si následky nehody

ČTK

Na železničním přejezdu v pražské Uhříněvsi se v pátek dopoledne srazil osobní vlak s nákladním automobilem. Osm lidí se lehce zranilo. Podle Drážní inspekce stál kamion na trati mezi sklopenými závorami víc než dvě minuty před nehodou. Výstražná světla i závory přitom fungovaly. Vlak se zhruba 220 cestujícími po srážce vykolejil. Celková škoda na vlaku, trati i vozidle se zatím odhaduje na víc než 35 milionů korun. Provoz vlaků mezi Prahou a Říčany na koridoru do Českých Budějovic byl částečně obnoven v 19:25.

Vlak se s nákladním autem srazil krátce po půl desáté ráno. "Podle dosud zjištěných informací řidič nákladního vozidla s naloženými kontejnery nerespektoval výstražné světelné a zvukové znamení a vjel do kolejiště, kde zůstal stát," sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Podle Drážní inspekce před srážkou fungovala světla a závory byly sklopené. Kamion stál mezi sklopenými závorami více než dvě minuty, vlak poté najel do jeho pravé části. Záznam nehody pořídil řidič jiného auta. Z videa zveřejněného serverem iROZHLAS.cz vyplývá, že řidič kamionu se zřejmě snažil z kolejí odjet, ale nepodařilo se mu to.

Počet nehod na železnici vzrostl, také kvůli střetům na přejezdech

"Přejezd je po rekonstrukci, má záznamové zařízení," řekl generální inspektor Jan Kučera. Nepozná se z něj ale, co se děje na přejezdu, zjistí se, kdy bliká jaké světlo a kdy se začnou sklápět závory. Jde o standardní přejezd, to znamená, že pokud nikdo nezavolá tísňovou linku, nikdo o překážce na přejezdu neví, uvedl.

Podle záznamového zařízení začala na přejezdu fungovat výstraha v čase 09:31:56 a v 09:35:24 byl ohlášen poruchový stav, což lze považovat za čas mimořádné události. Několik minut, které mezitím uplynuly, vysvětlil Kučera nastavením zabezpečovacího zařízení.

Je konstruováno tak, aby s dostatečným předstihem varovalo řidiče, když se k přejezdu blíží vlak jedoucí nejvyšší dovolenou rychlostí. "V tomto konkrétním případě je v tzv. přibližovacím úseku přejezdu umístěna zastávka Praha-Kolovraty, na které osobní vlak zastavil, proto byla výstraha delší právě kvůli zastavení vlaku na zastávce," vysvětlil Kučera.

Vlakem v Číně: Připravte se na hlučné cestující i dechberoucí výhledy

Řidič nákladního vozu je mezi osmi zraněnými, byl převezen do nemocnice k ošetření, zkoušku na alkohol měl negativní. V okamžiku, kdy bude schopen výslechu, začne policie zjišťovat všechny okolnosti nehody.

V péči záchranářů skončilo podle jejich mluvčí Jany Poštové osm pacientů, mezi nimi jedno dítě, řidič nákladního automobilu a vlakvedoucí. Všichni skončili v nemocnicích.

Hasiči z vlaku evakuovali víc než dvě stovky lidí. Při nehodě byla poškozena trať v délce 400 metrů včetně výstražníku a závor, jeden sloup trakčního vedení byl zdemolovaný a dva byly poškozené, uvedla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Poškozenou soupravu se podařilo dostat zpátky na koleje kolem 18. hodiny a následně byla odtažena do depa. Pracovníci SŽDC odstranili i kontejnery vypadlé z kamionu.

Vlaky Českých drah přepravily v pololetí více lidí, podnik je v zisku

Předběžnou škodu na vlaku inspektoři odhadli na 20 milionů korun, škodu na trati na 13 milionů a na kamionu 2,5 milionu korun.

Kvůli nehodě byl na zhruba deset hodin přerušen provoz vlaků mezi Uhříněvsí a Říčany na železničním koridoru z Prahy do Českých Budějovic. Cestující museli převážet autobusy náhradní dopravy. V 19:25 byl provoz obnoven po jedné koleji. Vlaky místem nehody projíždějí sníženou rychlostí a nabírají zpoždění, uvádí web Českých drah.

Situace, kdy zůstalo osobní či nákladní vozidlo mezi závorami a poté do něj narazil vlak, nebývá na železnici výjimečná. Řidiči, kteří se do této situace dostanou, se je mají snažit prorazit. Jsou z lehké dřevotřísky, podotkl Kučera. Od roku 2009 mají navíc všechny přejezdy v zemi samolepku s označením P a číslem, které přesně identifikuje daný železniční přejezd, což by mělo usnadnit včas zastavit provoz vlaků v daném místě.

Zpoždění vlaku: Kdy máte nárok na kompenzaci?

Záběry z místa srážky vlaku s nákladním autem: 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!