Vláda mění pravidla zvyšování penzí. Ekonom: Může to rozvrátit finance | E15.cz

Vláda mění pravidla zvyšování penzí. Ekonom: Může to rozvrátit finance

Senioři
Senioři
• 
ZDROJ: Blazek Tomas/E15

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Podle ekonoma Pavla Sobíška kabinet tímto rozhodnutím otvírá dveře rozpočtové neodpovědnosti. Proti návrhu se postavila i Česká národní banka, opoziční ODS zase návrh považuje za předvolební populismus.

Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. „Měníme pravidla zvyšování důchodů. Vláda bude moci svým rozhodnutím valorizovat penze více, než jí zákon umožňuje dnes,“ uvedl Sobotka. Podle něj tak vláda dostane možnost vyhnout se nízké valorizaci podle „rigidního vzorce“ pro výpočet zvýšení penze, který je v zákoně.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) prohlásila, že změna má předejít zdlouhavým jednáním o zvyšování důchodů ve Sněmovně. Návrh se pouze vrací k praxi, která už fungovala. Současná vláda podle jejích předpokladů zřejmě nebude muset k možnosti sáhnout díky růstu mezd, který se ve zvyšování penzí odráží.

Podle zákona se důchody v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. Vláda kvůli tomu pak navrhla dát důchodcům příspěvek 1000 korun, Sněmovna schválila nakonec 1200 korun. Penzisté je dostávají teď v únoru. Pokud by kabinet přidal o 1,7 procenta, odpovídalo by to částce skoro 200 korun.

Nebezpečný směr

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška sice prostor pro zvyšování penzí maximálně o 1.7 procenta se na první pohled nezdá být tak zásadní, problémem ale je, že nejde ve státním rozpočtu o jednorázový výdaj, nýbrž o trvalé zvýšení základny pro výpočet penzí v každém následujícím roce.

„Pokud by nastaly podmínky pro uplatnění této diskrece vlády dva nebo tři roky po sobě, mohlo by opatření rozvrátit veřejné finance,“ uvedl Sobíšek. Směr, který tímto rozhodnutím země nabírá, je podle něj o to nebezpečnější, že Česko nedisponuje na rozdíl od většiny sousedních zemí žádnou ústavní pojistkou, která by chránila veřejné finance před neodpovědným chováním politiků v budoucnu.

Změny se týkají i příplatků

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11 334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

Kabinet by podle návrhu novely měl mít možnost zvýšit penze až o 1,7 procenta, pokud by ceny a mzdy v Česku nerostly a valorizace by měla být nízká. Podle odhadů ministerstva práce by vláda ale nejspíš po opatření do roku 2020 sáhnout nemusela. Důchody by se měly díky růstu výdělků zvedat asi o 200 až 300 korun, uvedl resort v podkladech pro vládu.

Podle autorů návrhu by si zvýšení penze o 1,7 procenta vyžádalo další výdaje ve výši 0,3 procenta HDP. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu. Zákon by měl podle plánu začít platit v srpnu, aby se podle něj mohlo postupovat už pro příští rok.

Proti je centrální banka

Zásadně proti návrhu se postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda „diskrecí“.

Vláda už dřív možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla. Novela to ale před pár lety zrušila. Zákonodárci to zdůvodňovali třeba tím, že by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc, a tak si „kupovat hlasy“.

Sobotkova vláda by podle nových pravidel ráda postupovala už při zvýšení důchodů pro příští rok. Navrhuje proto projednat normu v Parlamentu zrychleně, aby mohla začít platit už od srpna.

Jde o populistické opatření, míní ODS
Opoziční ODS se staví proti návrhu, aby vláda mohla zvyšovat penze víc, než jí ukládá zákon. Opatření považuje za populistické. „Není možné, aby o valorizaci důchodů rozhodovala samostatně pouze vláda. Ta by tímto získala nástroj pro zcela populistická rozhodnutí o zvyšování důchodů - například před volbami,“ sdělila expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová. Podle ní by o zvýšení důchodů nad stanovenou valorizaci měli rozhodovat zákonodárci.
Kohoutová míní, že po zrušení druhého pilíře koalice nyní přikročila k dalšímu nesystémovému a populistickému opatření, stavem a budoucností důchodového systému se ale nezabývá. Návrh vlády kritizoval i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Předvolební populismus vlády. Chce zvyšovat důchody bez zákona. Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš překonali i Jiřího Paroubka a jeho marťany,“ uvedl Stanjura.
Výhrady k návrhu měla i ministerstva financí a životního prostředí, brala je ale jen jako doporučení. Vadilo jim to, že by se deficit důchodového účtu zvýšil, vláda si přitom předsevzala schodek rozpočtu snižovat. Pokud navíc nebude v příštích letech opatření potřeba, je bezpředmětné, uvedly v připomínkách resorty.

Pavel Páral: Marksistická politika lhaní

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.