Koronavirus vláda nezneužije k posílení moci, prohlásil Babiš | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vláda nezneužije pandemii k posílení moci, slíbil Babiš

ČTK, vaj

Kabinet podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Uvedl to v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Svůj projev zakončil modlitbou. Premiér nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm.

"Naše vláda nehodlá za žádných okolností a nebude zneužívat krizový stav a stav legislativní nouze k posilování své moci," slíbil Babiš. Stav legislativní nouze je podle premiéra pouze dočasný na nezbytně dlouhou dobu, stejně jako uzavření hranic a další opatření. "Rozhodně nebudeme a nechceme omezovat základní lidské svobody garantované Ústavou České republiky. Demokracie si hluboce vážím, ale teď jde o zdraví lidí," uvedl Babiš.

Současnou epidemii koronaviru označil Babiš za nejtěžší období, které Česká republika v novodobé historii zažila. Sněmovnu oslovil podle svých slov s pokorou a lidskou prosbou, aby politici zapomněli na politické hádky a spory. "Myslím si, že bychom měli spolupracovat a ukázat lidem, že jsme schopni jít příkladem a v důležitých chvílích nehledět na stranické preference, všichni," řekl. "Proto bych rád nabídl zástupcům opozice tři odborná místa v Ústředním krizovém štábu, který epidemii koronaviru řeší," dodal.

Dow Jones posílil nejvíce od roku 1933. Přísliby pomoci nakoply světové burzy

Třemi základními cíli vlády v současné krizi je podle premiéra úspěšně zvládnout epidemii koronaviru a ochránit zdraví občanů, udržet lidi v práci a finančně jim pomoci a co nejdříve vrátit běžný život ke stavu před epidemií.

"Všichni chceme, abychom udrželi zaměstnanost, dostali peníze mezi lidi," řekl k předloženým zákonům, které má Sněmovna zrychleně schvalovat. Podle Babiše lze reálně očekávat, že navrhovaný schodek státního rozpočtu 200 miliard korun může vláda ještě opravit podle průběhu ekonomické krize. Nedá se vyloučit to, že vláda přijde za poslanci s úpravou rozpočtu znovu, dodal.

Komentář Vladana Gallistla: Jiná krize, stejný scénář

Vláda podle premiéra funguje jako tým a úkoly řeší koordinovaně a společně. Kabinet reagoval na hrozbu šíření koronaviru rychle a podle statistik zvládl situaci lépe než jiné země, dodal.

Na závěr svého vystoupení Babiš přečetl poslancům vzkaz, který dostal, který ho inspiruje a který by chtěl věnovat všem občanům. "Dej nám, drahý bože, sílu ducha k nápravě věcí. Dej nám, drahý bože, sílu duše k nápravě věcí obecných. Dej nám, drahý bože, sílu důvěřovat sobě. Věřím moudrosti svého fyzického těla. Milost a požehnání všemu a všem. Tak jest," uvedl předseda vlády.

Důsledkem ropné a koronavirové krize je také litr benzinu pod 24 korun

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!