Vojáci předali ostrahu areálu ve Vrběticích policii | E15.cz

Vojáci předali ostrahu areálu ve Vrběticích policii

Vojáci předali ostrahu areálu ve Vrběticích policii
Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Armáda předala střežení areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde předloni vybuchly dva muniční sklady, policii a státnímu podniku Vojenské lesy a statky. Potvrdila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Vojáci zde působili od listopadu 2014. Nyní budou rušit své základny ve Vrběticích a Haluzicích i stanoviště podél ochranného perimetru. Z Vrbětic by měli odejít do 15. února. Ve Vrběticích se vystřídalo téměř 7000 příslušníků armády.

Podle Jana Šulce z oddělení komunikace generálního štábu armády si vojáci, kteří jako poslední hlídali areál, dnes zabalí své věci a odpoledne odjedou. „Na místě zůstane likvidační skupina tvořená asi 30 osobami, která bude mít na starost demontáž a průběžný odvoz materiálu, jako jsou stany, kabeláž, vytápění či panely,“ řekl ČTK Šulc s tím, že armáda uvede užívaný terén do původního stavu.

Vojáci se kromě hlídání areálu zapojili i do přepravy munice, pyrotechnické asanace a také řady ženijních úkolů, z nichž nejvýznamnější byla pomoc při stavbě oplocení areálu. Policie si v budoucnu hodlá vyžádat opětovnou pomoc armádních pyrotechniků, až počasí opět umožní plošný sběr munice a asanaci dalších území.

Místo až 200 vojáků nastoupí 50 policistů

Na ostraze areálu se podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka bude ode dneška místo 180 až 200 vojáků podílet denně asi 50 policistů včetně členů speciálních pořádkových jednotek z Prahy, Ostravy a Brna a asi 20 pracovníků Vojenských lesů a statků.

Policie v úterý uvolnila vstup do části území poblíž Vlachovic, jejich části Vrbětice a obce Haluzice, která byla od výbuchů nepřístupná. Umožnila tak lidem užívat pole, louky a pastviny v délce asi 3,5 kilometru, tedy desítky hektarů ploch. Pyrotechnici při průzkumu našli munici nejdále 1250 metrů od epicentra výbuchu.

Z areálu ve Vrběticích odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánoci. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!