Volby skončily, začíná počítání hlasů | E15.cz

Volby skončily, začíná počítání hlasů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní krajské volby skončily. Lidé v nich rozhodli o tom, kdo bude moci vládnout v regionech v příštích čtyřech letech. Na třetině území republiky navíc minimálně zúžili počet kandidátů, kteří se nejpozději za týden po volebním finále stanou 27 budoucími senátory.

Volební účast bude možná nižší v porovnání s minulými regionálními volbami před čtyřmi lety. Tehdy přišly hlasovat dvě pětiny voličů. Letos jich do dnešního poledne byla podle ujištění ČTK od volebních komisařů maximálně necelá třetina.

OBRAZEM: Krajské a senátní volby 2012

V krajských volbách nejvíce křesel obhajovala ČSSD, která ve všech 13 regionech před čtyřmi lety porazila všechny soupeře a získala hejtmanská křesla. Obsadila tehdy 280, tedy dvě pětiny míst v krajských zastupitelstvech. Podle předvolebních průzkumů by svou vůdčí pozici mohla obhájit.

ODS v minulých volbách o 111 mandátů a 12 hejtmanů přišla. Má o stovku krajských zastupitelů méně než sociální demokraté. Průzkumy ppm factum pro Český rozhlas dávaly občanským demokratům naději na vítězství ve třech regionech.

KSČM obhajovala třetí místo, které obsadila díky 114 mandátům, nyní podle jednoho z průzkumů mohla dokonce vyhrát v Ústeckém kraji. I komunisté při posledních volbách doplatili v počtu mandátu na výhru ČSSD, stejně jako lidovci s 56 zastupiteli. Ostatní strany s celostátní působností mohly v krajských volbách spíše jen získat.

V pěti krajích vládne ČSSD s tichou či otevřenou podporou komunistů, ve čtyřech v koalici s ODS, případně i s lidovci, s nimiž vládne na jihu Moravy a na východě Čech. V Libereckém kraji ČSSD kooperuje se Stranou za otevřenou společnost.

V senátních volbách obhajuje ODS vítězství ve 14 obvodech, ČSSD v šesti. Pokud by sociální demokraté získalo o dva mandáty navíc, obnovili by si tím svou většinu v Senátu, o kterou přišli odchodem části svých členů hlavně k zemanovcům. I kdyby nevládní strany nyní nebo za týden ve finále žádný mandát nezískaly, v Senátu by nadále disponovaly nadpoloviční většinou.

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dnes volil v Sýkořici na Rakovnicku, si podobně jako při sněmovních volbách v roce 2010 s sebou nevzal hlasovací lístky. Než se odebral za plentu, dlouho vybíral z lístků, které mu dali členové volební komise. Prohlásil, že nabídka je bohatá jako v obchodním domě, ale o kvalitě prý není přesvědčen.

Výsledky voleb by měly být známy nejpozději v neděli nad ránem, pokud se sčítání hlasů v některém z okrsků nezkomplikuje. Oficiálně budou zveřejněny po pondělním projednání Státní volební komisí až v úterý ve Sbírce zákonů. Od středy plyne desetidenní lhůta, v níž by mohli lidé volební výsledky zpochybnit u soudu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.