Vrátí nás průmysl 4.0 blíže Baťovi? Přechod do nové éry vyžaduje dlouhodobější investice | E15.cz

Vrátí nás průmysl 4.0 blíže Baťovi? Přechod do nové éry vyžaduje dlouhodobější investice

Továrna Siemensu v Berlíně
Továrna Siemensu v Berlíně
• 
ZDROJ: Siemens

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rozmach digitálních technologií v průmyslu přináší mnohé dosud nepříliš zmiňované dopady. Milan Damborský ze Střediska regionálních a správních věd Vysoké školy ekonomické v Praze upozorňuje, že může dojít ke zvrácení trendu zkracování investičního procesu.

Na speciálním semináři věnovaném sdílené ekonomice akademik upozornil, že od sedmdesátých a osmdesátých let dochází k výraznému zkracování investičního procesu. „Běžná návratnost se v případě běžného elektrotechnického podniku propočítává na období 7 až 12 let. Naopak Baťa ve své éře vytvářel podnik, který by přežil jeho pravnuky,“ uvedl Damborský.

„Průmysl 4.0 nám tyhle časy svým způsobem vrací, protože proces přechodu do nové technologické éry je náročný a investice musí být dlouhodobé. Pro lidi, kteří preferují stabilitu, jde o příznivou situaci. Pro firmy je problém, že prodloužení investičního procesu je vystaví novým rizikům. Výrazně také klesne důležitost pracovní síly,“ doplnil akademik. Podle něj navíc zůstává otázkou, zda technologie výrobu umožní rozdělit ještě do více lokalit, nebo ji naopak zkomplikují a zkoncentrují na jednom místě.

Podívejte se, co dnes již roboti všechno dokážou:
CeBit 2017

„Posílí ale role velkých firem. Jedno až dvě procenta největších korporací dnes stojí za 90 procenty veškeré produkce. Průmysl 4.0 tento poměr ještě posílí, byť protipól řečené situace představují startupy,“ dodal Damborský. Obavy, že technologický pokrok připraví lidi o práci, však považuje za neopodstatněné. „To už jsme přece kdysi dávno slyšeli,“ argumentuje.

Poněkud odlišný názor však zastává futurolog Gerd Leonhard. V rozhovoru pro deník E15 uvedl, že fungování stávajícího socioekonomického systému projde radikální změnou. „Dříve či později technologie zabijí kapitalismus. Díky technologiím je všechno neuvěřitelně efektivní, věci jsou stále levnější. Je to vidět v muzice díky nástrojům typu Spotify nebo YouTube. Hudba je tam zdarma nebo je k mání velmi levně. Ve filmu je to zase Netflix nebo Amazon. Dřív jsme platili třicet eur za jedno DVD s filmem, teď zaplatíme deset eur za celý Netflix,“ uvedl Leonhard.

„Ve společnosti, v níž počítač může dělat všechnu možnou práci, bude možné oddělit peníze od práce. A to bude postkapitalismus. Budeme mít k dispozici mnohem víc věcí, než o čem budou vypovídat ukazatele, jako je zisk nebo růst,“ dodal futurolog.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video