VSZ podalo obžalobu na 15 lidí kvůli manipulaci losovaček | E15.cz

VSZ podalo obžalobu na 15 lidí kvůli manipulaci losovaček

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dominik Bachurek, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vrchní státní zastupitelství v Praze v pondělí 18. srpna podalo městskému soudu obžalobu na 15 lidí obviněných ze zmanipulování takzvaných elektronických losovaček. Podle vyšetřovatelů způsobili škodu za více než 33 milionů korun. Za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů EU a dotační podvod hrozí každému z nich až deset let vězení. Uvedla to dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Podle kriminalistů obvinění zmanipulovali od ledna do října roku 2011 celkem 11 zadávacích řízení na veřejné zakázky. Podle státní zástupkyně se obžalovaným u tří zakázek podařilo trestnou činnost dokonat, ve zbývajících osmi případech byli obviněni z pokusu o jejich zmanipulování. „Konkrétně byla podána obžaloba na celkem 15 osob, z toho jedna osoba je v procesním postavení spolupracujícího obviněného,“ doplnila Smetanová.

Mezi nejvýznamnější tendry, které se obžalovaní údajně pokusili ovlivnit, patřila víc než půlmiliardová zakázka na modernizaci silnic v Jihočeském kraji nebo tendr na rekonstrukci budovy v Kladně za 135 milionů korun.

Policie ani žalobkyně nekonkretizovala jména obviněných. Podle dřívějších informací Lidových novin však mezi ně patří i Ivana Salačová, klíčová svědkyně v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD), která v této kauze figuruje jako spolupracující obviněná.

Na manipulaci se podle vyšetřovatelů nepodíleli veřejní zadavatelé, ale profesionální administrátoři veřejných zakázek, jimi najímaní „losovači“, výrobci losovacích zařízení a zvýhodňovaní dodavatelé. Zaměřovali se na tendry, v nichž měl los omezit okruh zájemců na předem určený počet. Zajistili, aby se do další části řízení dostaly jen předem určené, vzájemně spolupracující firmy.

Obviněným se údajně dařilo ovlivňovat losování pomocí elektronických losovacích zařízení v podobě notebooků, do nichž nainstalovali speciální program vytvořený českou firmou. Program pak vybral jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla do losovacího zařízení předem zadala obsluhující osoba. Po skončení losování také automaticky odstraňoval veškerá data.

Vítejte zpátky, neveřejné zakázky

Proklepnuté losovačky za miliardu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.