Vyšetřování kauzy Dědic skončilo, o stíhání se rozhodne nejdřív za měsíc | E15.cz

Vyšetřování kauzy Dědic skončilo, o stíhání se rozhodne nejdřív za měsíc

Martin Dědic
Martin Dědic
• 
ZDROJ: CT24

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšetřování korupční aféry kolem ostravské lobbisty Martina Dědice a ostravských zakázek skončilo. Osm obviněných lidí a zástupci čtyř firem se již seznámili s kompletním spisovým materiálem. Ten se nyní přesune na státní zastupitelství, které rozhodne o dalším postupu, řekl dozorující žalobce Vít Koupil.

„Obvinění už ukončili seznamovaní se spisem,“ řekl Koupil. Jde o poslední úkon v trestním řízení. Po něm policisté už jen předají spis žalobci s návrhem na konečné rozhodnutí. V těchto případech přichází v úvahu dvě možnosti - podání obžaloby či zastavení trestního stíhání. Rozhodnutí nepadne dřív než za měsíc. „Předpokládám, že to bude v horizontu šesti až osmi týdnů,“ uvedl Koupil.

Policie předloni na jaře zahájila stíhání osmi lidí a čtyř firem v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Podle policie zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu ovlivňoval Dědic. S ním spojená společnost podle obvinění zajišťovala firmám vítězství v tendrech a dostávala za to úplatky.

Firma čelí podezření, že tak získala 30 milionů korun, příjem úplatků podle policie kryla poradenskou činností. Podle dostupných informací měl Dědic zřejmě úzkou vazbu na regionální politiky a ředitele městských společností.

Praní přes reklamní agenturu

Dvěma lidem policie v lednu obvinění rozšířila. Společně s dalšími dvěma lidmi a jednou firmou pomáhali dalším společnostem nezákonně snižovat daňový základ. Šlo o reklamní agenturu, přes kterou údajně procházely peníze z korupce. Nejvyšší státní zastupitelství v lednu ale stíhání čtyř obviněných zrušilo.

V souvislosti s činností podnikatele Dědice policie vyslechla šest desítek lidí z vedení magistrátu a dotčených firem. Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu až 12 let vězení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video