Vyšetřovatelé požáru v Bohumíně našli u bytu stopy po hořlavině | E15.cz

Vyšetřovatelé požáru v Bohumíně našli u bytu stopy po hořlavině

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V místě tragického požáru v Bohumíně, při němž v sobotu zemřelo 11 lidí, našli vyšetřovatelé v blízkosti bytu stopy po hořlavé látce, bližší skutečnosti teď policisté zjišťují. 

Příčiny úmrtí určí nařízené soudní pitvy. Sdělila to policejní mluvčí Karolína Bělunková. Už v sobotu byl v souvislosti s požárem zadržen jeden člověk.

Příčiny úmrtí určí nařízené soudní pitvy. Obyvatelé by se dnes do domu mohli vrátit, stále v něm ale nejde elektřina ani plyn, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp. Z deseti zraněných jich v nemocnici zůstává pět, vyplývá z vyjádření mluvčích zařízení.

"Kriminalisté a policejní specialisté provádí od včerejších (sobotních) večerních hodin ohledání místa činu. Na místě je také speciální tým zabývající se identifikací obětí hromadných úmrtí. Na místě byl také přítomen psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání urychlovačů hoření," uvedla mluvčí. Akcelerant hoření byl podle ní nalezen v blízkosti bytu.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel v České televizi řekl, že zadržený je ve zdravotnickém zařízení a policie ho zatím nevyslechla.

Podle Poppa hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem 01:00 a dnes budou znovu pokračovat. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit, o jaký akcelerant se jednalo," uvedl Popp.

Podle informací, které má k dispozici, nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé by se tak dnes mohli postupně vracet do jednotlivých bytů. "Stále platí ta informace, že ten dům je odpojen od elektrické energie i od plynu," uvedl Popp. Místostarosta města Igor Bruzl (ČSSD) uvedl, že město je nájemníkům z nejvíc zasažených bytů připraveno zajistit náhradní ubytování. Panelový dům je ve vlastnictví města.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, když se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. Na místo bylo postupně vysláno šest zdravotnických a tři lékařské posádky z nejbližšího okolí, včetně letecké výjezdové skupiny z Ostravy. Posádky záchranné služby převezly zraněné do Fakultní nemocnice v Ostravě, do Městské nemocnice Ostrava a do nemocnic v Karviné-Ráji a v Havířově.

"Dvě osoby utrpěly těžké popáleniny, zbývajících osm pacientů mělo popáleniny lehčí nebo byli zasaženi různými stupni nadýchání zplodin hoření," uvedl mluvčí záchranné služby Ladislav Lang. Dodal, že dalších pět pacientů, u nichž šlo o lehčí poranění nebo akutní stresovou reakci, bylo po ošetření ponecháno na místě. Lidé už na sociálních sítích vyjadřují účast pozůstalým.

Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava dnes ČTK řekla, že v tomto zařízení je hospitalizováno pět pacientů. Dva jsou na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu. Tři pak na standardním oddělení. Jsou stabilizovaní a mimo ohrožení života. Stará se o ně personál Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie.

Mluvčí karvinské nemocnice Věra Murínová dnes ČTK řekla, že do zařízení byl převezen jeden zraněný popálený v horní části těla. Po ošetření byl ve stabilizovaném stavu propuštěn do domácího léčení. Do Karviné původně směřoval i další zraněný, ale jeho stav se v průběhu převozu zhoršil a byl převezen do ostravské nemocnice.

Do Městské nemocnice v Ostravě byly převezeny tři ženy, které se nadýchaly zplodin hoření. Po ošetření byly propuštěny do domácího léčení, řekla dnes ČTK mluvčí zařízení Andrea Vojkovská. Další žena, která se nadýchala zplodin byla propuštěna domů z havířovské nemocnice, řekla její mluvčí Irma Kaňová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video