Požár paneláku v Bohumíně má 11 obětí. Lidé se snažili zachránit skokem z okna | e15.cz

Při požáru paneláku v Bohumíně zemřelo 11 lidí. Někteří se snažili zachránit skokem z okna

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku zemřelo v sobotu odpoledne jedenáct lidí, z toho tři děti upřesnil původní informace policie o počtu obětí mluvčí hasičů  Lukáš Popp. Lidé se před ohněm snažili zachránit skokem z oken, uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková. Hasiči už požár uhasili. Co do počtu obětí je netragičtějším od roku 1990.

„Při neštěstí přišlo o život  jednáct lidí, všichni se v tu dobu nacházeli v bytě v jedenáctém patře. Pět lidí zemřelo ve snaze zachránit se skokem z oken,“ upřesnil ve vysílání České televize (ČT) ministr vnitra Jan Hamáček.  „Deset lidí je zraněno, mezi nimi dva hasiči a jeden policista,“ uvedl z místa nehody pro ČT Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje. 

„Probíhá intenzivní šetření okolností a příčin této tragické události,“ uvedla Bělunková.

„Je to skutečně děsivá tragédie, která historicky nemá moc podobných situací,“ uvedl Vondrák a dodal: „Je to děsivé a ta děsivost je umocněna tím, že to vypadá na to, že to byl žhářský útok. To jsou věci, které těžko lze nějakým způsobem omluvit. Naopak si nedovedu vysvětlit, jak se to mohlo stát,“ řekl Vondrák.

Policisté na místě zadrželi muže a odvedli ho v poutech. Zadržení podezřelého potvrdil ve vysílání ČT z místa činu i ředitel policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel. „Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje někde volně nějaký pachatel, který je schopen nějakou takovou věc udělat znova. Myslím si, že jsme dobře směrem k pachateli,“ řekl dodal.

Hamáček pro ČT doplnil, že žhářský útok je zřejmě vyústěním dlouhodobých sousedských sporů.

Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Bruzl uvedl, že podle prvotních informací údajně nelze vyloučit, že oheň někdo založil. „Jsou to ale nepotvrzené informace. Je to strašná tragédie, nic takového tady nikdy nebylo,“ dodal.

Hořet mělo ve třináctipatrovém panelovém domě v Nerudově ulici.

Požár v Bohumíně je co do počtu obětí nejtragičtějším od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců. Osm obětí si vyžádal letošní lednový požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video