Žalobci chybovali v kauzách Čunek a katarský princ, ve hře jsou postihy | E15.cz

Žalobci chybovali v kauzách Čunek a katarský princ, ve hře jsou postihy

Jiří Čunek
Jiří Čunek
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zjistilo pochybení v postupu státních zástupců v kauzách Čunek i katarský princ. Jde o nejrůznější věcné chyby i nedůslednosti. V případu bývalého předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka jsou nedostatky tak velké, že lze uvažovat dokonce o kárné odpovědnosti státních zástupců. O případném postihu rozhodne nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Kauza bývalého vicepremiéra Čunka je již pravomocně ukončena. Odložil ji jihlavský státní zástupce Arif Salichov. NSZ nyní zjistilo, že kauza vůbec neměla být předána do Jihlavy. Stalo se tak prý proto, že někdejší NSZ chybně vyhodnotilo podání právního zástupce Jiřího Čunka ve věci.

Případ hýbal politickou scénou více než rok. Policie Čunka v únoru 2007 obvinila z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Politik kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod z vrcholné politiky.

Kontrola kauzy Čunek neměla za cíl přezkoumávat zákonnost trestního řízení v této věci. Odbor trestního řízení NSZ se při ní zaměřil na postup státních zástupců. „Byla zjištěna řada formálních i věcných pochybení a nestandardních postupů státních zástupců NSZ i tehdejšího vedení NSZ (pozn. v době aféry Čunek jej vedla Renata Vesecká),“ uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Vesecká v reakci na to řekla, že ji stanovisko NSZ nepřekvapuje. „Ty osoby, které vytvářely tento závěr, tato stanoviska prezentovaly již v době mého působení na NSZ. Docela by mě zajímalo, jak se NSZ vypořádalo s rozsudkem Nejvyššího soudu, který naopak potvrdil správnost postupu NSZ,“ řekla. Věci zatím nechtěla více komentovat. „Až vyjde ve známost, co mají být ty chyby, tak se určitě ráda vyjádřím,“ uvedla.

Čunek nová zjištění vítá, chce důsledné prošetření chyb

S případem Čunek je spojena i další kauza justiční mafie. Vznikla poté, co předchůdkyně Vesecké a nynější místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová uvedla, že pracovníci justice ovlivňovali řízení v kauze Čunek. Soud jí nařídil, aby se dotčeným za výroky omluvila, což učinila. Podala ale i dovolání k Nejvyššímu soudu.

NSZ se při svém současném zkoumání kauzy Čunek zabývalo i obviněním z údajného ovlivňování celé kauzy. „Kontrolou skončené věci bylo zjištěno, že předmětná věc byla šetřena nedůsledně mimo rámec trestního řízení a nebyla provedena celá řada úkonů k možnému jejímu objasnění,“ zdůraznila Markusová.

NSZ proto nařídilo v uplynulých dnech Okresnímu státnímu zastupitelství Plzeň-jih, aby se touto částí známého případu podrobně zabývalo. NSZ mu nyní současně uložilo provést konkrétní úkony spočívající zejména ve vyžádání vysvětlení od příslušných osob - z řad státních zástupců a policistů.

Senátor Čunek nová zjištění v kauze vítá a chce, aby se dále podrobně rozpracovala. „Já jsem první, kdo chce, aby se všechna pochybení zjistila, aby se celá kauza podrobně vyšetřila, aby se vědělo, proč chyby vznikly,“ uvedl. Nejvyššímu žalobci Zemanovi zašle dopis, v němž jej požádá, aby nechal prověřit i postup Okresního státního zastupitelství v Semilech ve věci vypracovaného posudku ke skutkům, z nichž byl podezřelý. Čunek je přesvědčen, že všechna zjištění potvrdí jeho nevinu.

Kontrola čeká i případ katarského prince

Zásadní je také rozhodnutí v kauze katarského prince. I tento případ byl již ukončen verdiktem. Po zjištění pochybení ale byla nyní nařízena kontrola skončené věci. Podle Markusové zatím nelze říci, zda by mohla skončit znovuotevřením případu.

Katarského prince Hámida bin Abdal Sáního obvodní soud pro Prahu 2 jej v roce 2005 nepravomocně odsoudil za sex s nezletilými dívkami na 2 a půl roku vězení. Následně byl vydán do Kataru. Po příletu do vlasti byl princ zatčen, strávil dva dny ve vězení a poté byl propuštěn na kauci. V roce 2007 prokurátor princovo stíhání zastavil.

V lednu vydal pražský městský soud na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se totiž nepodařilo princi doručit soudní usnesení a předvolání. Kontrola této skončené věci bude zaměřena na přezkoumání řízení a provedené úkony v kauze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.