Zaorálek: Mám velké podezření, že daňová správa měla zlikvidovat Babišova konkurenta | E15.cz

Zaorálek: Mám velké podezření, že daňová správa měla zlikvidovat Babišova konkurenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. Prohlásil to v pondělí ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Reagoval na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO Andrej Babiš o společnosti, která skončila po zásahu Finanční správy v konkurzu, hovoří. Ministr zahraničí v této souvislosti odkazem na Palermo přirovnal případ k praktikám mafie.

"Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň," řekl Zaorálek.

Věc by podle něj měly prošetřit policie a státní zastupitelství, protože existuje podezření ze spáchání trestného činu. "Já doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně a tak, jak mají, a nenechají se zmást nebo ovlivnit výroky některých politiků. Mám na mysli třeba některé velice nešťastné výroky ministra spravedlnosti pana (Roberta) Pelikána (ANO)," řekl.

Pelikán tento měsíc v rozhovoru v týdeníku Respekt řekl, že policejní žádost o vydání Babiše ke stíhání kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo má ovlivnit volby.

Diskusi vyvolala nahrávka, kterou v neděli zveřejnil anonymní twitterový účet Skupina Šuman, kde už se v minulosti objevilo několik nahrávek s Babišem. Někdejší ministr financí na novém záznamu hovoří o firmě FAU, která se loni v říjnu dostala do insolvence a o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

"Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na bezmála minutové nahrávce. Není jasné kdy a s kým mluví.

Babiš serveru iHNED.cz řekl, že finanční a celní správu nezneužíval a neúkoloval. Podle něj měli správci daní ke krokům proti zadlužené firmě vážné důvody. K obsahu nahrávky se nechtěl vyjadřovat, tvrdí, že ji neslyšel.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli případu vyzval ministra financí Ivana Pilného (ANO) ke kontrole postupu finanční správy. Výsledek kontroly očekává do 30 dnů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video