Zeman: Bezzásahové zóny na Šumavě by se neměly rozšiřovat | E15.cz

Zeman: Bezzásahové zóny na Šumavě by se neměly rozšiřovat

Šumava (ilustrační foto)
Šumava (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Mlada fronta - E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman vetuje novelu zákona o národních parcích. Vadí mu, že legislativní úprava má na Šumavě zvýšit rozsah bezzásahových zón. Zeman to řekl při setkání se zastupiteli Jihočeského kraje. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ale rozšíření bezzásahových zón novela neobsahuje. Brabcův úřad naopak předpokládá, že norma otevře národní parky více návštěvníkům, kteří se nově dostanou na místa, kam člověk doposud nemůže.

Prezident se také pozastavil nad podporou návrhu od některých šumavských starostů. „Možná si neuvědomují, jaká past se na ně chystá. Citoval bych zde starostu Lipna, který na mou otázku, proč Lipno prosperuje, suše odpověděl: Protože není na území šumavského národního parku. A je to bohužel pravda,“ uvedl Zeman.

Žádná past se podle Brabce ale na obce nechystá, budou mít naopak díky navrhovanému opatření obecné povahy vyšší pravomoci. Brabce nicméně udivilo, že prezident nepochopitelně řeší to, co bude vetovat, ačkoli se ještě neví, co parlamentem skutečně projde.

Brabec: Očekávám bouřlivé jednání ve Sněmovně a Senátu

„O tom bude mnohaměsíční jednání ve Sněmovně a Senátu a já očekávám, že to bude bouřlivé. Budou padat pozměňovací návrhy a nakonec podoba může být jiná než dnes. Pokud jde o bezzásahovost, tak ji novela prostě neurčuje,“ řekl Brabec.

Podle Zemana univerzální zákon o národních parcích obecně není špatná myšlenka. Ale záleží prý vždy na tom, kdo stojí v čele konkrétní organizace. „Jestliže národní park vede fanatik, který chce vytvořit divočinu tam, kde nikdy nebyla, tak se v důsledku své práce za sebou ohlédne, uvidí tři miliony mrtvých stromů a ani se za to nestydí,“ uvedl Zeman.

Není zde koho chránit, uvedl prezident

Takový počet dřevin podle něj na Šumavě zahynul kvůli zeleným fanatikům. Dodal, že pokud by podobní lidé vládli v 16. století, rybníkář Jakub Krčín by nemohl vytvořit soustavou třeboňských rybníků. „Místo Rožmberku by byly útulné mokřady se spoustou komárů,“ uvedl prezident.

Od roku 1991 do 2014 sice na Šumavě padlo téměř tři miliony stromů kvůli kůrovci a také větru, mnoho z nich ale podle šéfa NP Šumava Pavla Hubeného již nahradily nové. „Můžeme říct, že všechny porosty, které byly ponechány volnému vývoji, jsou dnes v nějaké míře podrostlé novým lesem,“ oponoval Hubený. Zeleným fanatikem se prý být necítí.

Odstěhovali se datel a tetřev?

Zeman řekl, že v případě zákona o národních parcích je třeba hledat řešení, které ochrání člověka. Především tím myslí obyvatele šumavských obcí. „Datel tříprstý nebo tetřev hlušec se z uschlých lesů už dávno odstěhovali. Takže není koho chránit,“ řekl. Podle Hubeného se ale datel ani tetřev neodstěhovali, populace mírně roste hlavně u tetřeva.

Zeman za tři dny v jižních Čechách navštíví například Budějovický Budvar, společnost Kovosvit MAS v Sezimově Ústí, Tábor nebo obce v okolí lipenské přehrady. Chce se podívat na místa spojené s povodní, která kraj zasáhla v červnu 2013. Zemana dnes před krajským úřadem v Českých Budějovicích vítala skupinka lidí s transparenty, na nichž kritizovali jeho názory.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.