Zeman chce volby do Sněmovny a europarlamentu v jednom termínu | e15.cz

Zeman chce volby do Sněmovny a europarlamentu v jednom termínu

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman chce ušetřit náklady na volby. Proto vypíše volby do Sněmovny a do Evropského parlamentu v jednom termínu. Dalším důvodem spojení termínu je i šance na vyšší účast voličů zejména u evropských voleb.

Poslední směrnice Evropské unie podle Zemana spojení termínů umožňuje. Zeman své rozhodnutí o volbách zmínil v souvislosti s blížící se návštěvou předsedy Evropské komise Josého Barrosa v Praze, který by měl dorazit 2. dubna. Spojení termínů voleb prosazuje také sociální demokracie. Podle jejího šéfa Bohuslava Sobotky by tím stát ušetřil několik stovek milionů korun. Díky spojené kampani by volby přišly levněji také politické strany.

„Až nastane ona ústavní povinnost prezidenta vypsat termín voleb do Poslanecké sněmovny, pak, za předpokladu, že volby nebudou předčasné, vypíši tento termín tak, aby se shodoval s termínem evropských voleb,“ řekl Zeman.

Na volby do Evropského parlamentu jsou obvykle stanoveny čtyři dny, konkrétní den si v rámci tohoto rozmezí vyberou státy samy. Zatím poslední variantou je termín od 22. do 25. května. V ČR se tradičně volí v pátek a v sobotu, v tom případě by se zde volby mohly konat 23. a 24. května 2014.

O roce 2014 se často hovoří jako o supervolebním. Nejprve lidé rozhodnou o složení Poslanecké sněmovny a o českých zástupcích v Evropském parlamentu. Na podzim 2014 pak zemi čekají obecní volby a dvoukolový výběr senátorů ve třetině obvodů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery