Zeman: Na Hradě chci vlajku EU, na vztyčení pozvu Barrosa | E15.cz

Zeman: Na Hradě chci vlajku EU, na vztyčení pozvu Barrosa

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Budoucí prezident Miloš Zeman vztyčí na Hradě na rozdíl od nynější hlavy státu Václava Klause vlajku Evropské unie. Zeman to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Na tento akt chce pozvat předsedu Evropské komise Josého Barrosa.

Zeman se takto vymezí vůči stávajícímu prezidentovi Klausovi, který je známý svými euroskeptickými názory. Příští česká hlava státu dokonce pro Právo uvedla, že vztyčení vlajky EU bude jedním z jeho prvních počinů.

Zeman se nyní připravuje na slavnostní uvedení do funkce prezidenta 8. března. V nejbližší době se taky chystá setkat s předsedy všech parlamentních stran.

Nastupující prezident také uvedl, že převede agendu prezidentských milostí na ministerstvo spravedlnosti. Již dříve Zeman uvedl, že jako prezident nebude vyhlašovat amnestii. Podle zdrojů deníku také nynější kancléř prezidenta Jiří Weigl zůstane ve funkci ještě několik měsíců, než si za něj nový prezident najde náhradu.

Zeman se také vyjádřil k velkému zájmu novinářů o jeho osobu, kteří teď bedlivě sledují každý jeho krok například i během odpočinku na Vysočině. „Šel jsem jedině nakoupit a na poštu, to trvalo asi půl hodiny. Pokud jde o obrovský zájem novinářů, víte, mně těch lidí bylo tak trochu líto. Protože když si uvědomíte, že hodiny a hodiny čekají v nepříliš příznivém počasí a já jim pak řeknu jednu dvě věty, tak si myslím, že z jejich strany je to tak trochu promrhaný čas. Ale chápu, že je to jejich profese, a zacházel jsem s nimi zdvořile,“ uvedl pro Právo Zeman.

Zemana v úterý čekají setkání s Klausem i premiérem Nečasem

Zeman dnes také oznámil, že se v úterý na Pražském hradě setká s prezidentem Václavem Klausem, kterého v čele státu přibližně za měsíc vystřídá. Večer pak Zemana čeká schůzka s premiérem středopravé koaliční vlády Petrem Nečasem (ODS).

Setkání s Klausem se v úterý odehraje zřejmě ve 14:00 a podle všeho bude příjemnou schůzkou dvou politiků, kteří se léta znají. Klaus i jeho rodina Zemana v závěru předvolební kampaně otevřeně podporovali.

Současnému prezidentovi končí funkční období 7. března, Zeman složí přísahu na společné schůzi obou komor Parlamentu o den později.

Naopak setkání s předsedou vlády, naplánované podle neoficiálních informací na 17:30 do Zemanovy kanceláře, asi bude chladné a pracovní. Zeman se netají nesouhlasem s vládními kroky. Hned v den svého vítězství prohlásil, že vláda by měla skončit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video