Zeman navrh Uhlíře z advokátní komory na ústavního soudce | E15.cz

Zeman navrh Uhlíře z advokátní komory na ústavního soudce

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman navrhl místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře do funkce soudce Ústavního soudu. Zda se Uhlíř, který je mimo jiné zakládajícím partnerem advokátní kanceláře Uhlíř, Homola a společníci, stane ústavním soudcem, rozhodne do dvou měsíců Senát.

„Mám z toho velikou radost. Je to nejkrásnější práce, kterou právník může dělat,“ řekl Uhlíř. „Moje doména je občanské právo, mám 35 let zkušeností s pohledem na právo zezdola, z pohledu uživatelů, spotřebitelů práva, tak doufám, že to je skutečnost, která může přijít vhod,“ poznamenal také.

Předseda Senátu Milan Štěch bude prosazovat, aby o Uhlířově nominaci rozhodovala horní komora až v novém povolebním složení. „Na toto rozhodnutí má Senát ze zákona 60 dní a podle mého názoru není třeba s tím spěchat ještě teď, před volbami,“ uvedl. Senát by tak mohl nominaci Uhlíře projednávat na přelomu listopadu a prosince.

Uhlíř by měl nahradit Ivanu Janů, která u Ústavního soudu působila už od roku 1993 a v polovině září jí vypršelo druhé funkční období. Soud má od té doby jen 14 místo 15 soudců, což v praxi znamená větší příděl spisů pro stávající soudce.

Zeman chodí své nominanty na funkci ústavních soudců osobně obhajovat do Senátu. Zda tomu tak bude i v Uhlířově případě, zatím není jasné. „O případné návštěvě budeme informovat,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uhlíř by se rád ještě před jednáním horní komory s prezidentem setkal.

Uhlíř působí v advokacii od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. Zaměřuje se především na občanské a obchodní právo. V minulosti pracoval také jako tajemník pražského magistrátu.

V profesní organizaci advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo. Komoru reprezentuje i v mezinárodních organizacích, například v Union International des Avocats. Je také insolvenčním správcem se zvláštním povolením pro insolvenční řízení finančních institucí a velkých společností a likvidátorem obchodních společností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video