Zeman navrh Uhlíře z advokátní komory na ústavního soudce | E15.cz

Zeman navrh Uhlíře z advokátní komory na ústavního soudce

Zeman navrh Uhlíře z advokátní komory na ústavního soudce
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman navrhl místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře do funkce soudce Ústavního soudu. Zda se Uhlíř, který je mimo jiné zakládajícím partnerem advokátní kanceláře Uhlíř, Homola a společníci, stane ústavním soudcem, rozhodne do dvou měsíců Senát.

„Mám z toho velikou radost. Je to nejkrásnější práce, kterou právník může dělat,“ řekl Uhlíř. „Moje doména je občanské právo, mám 35 let zkušeností s pohledem na právo zezdola, z pohledu uživatelů, spotřebitelů práva, tak doufám, že to je skutečnost, která může přijít vhod,“ poznamenal také.

Předseda Senátu Milan Štěch bude prosazovat, aby o Uhlířově nominaci rozhodovala horní komora až v novém povolebním složení. „Na toto rozhodnutí má Senát ze zákona 60 dní a podle mého názoru není třeba s tím spěchat ještě teď, před volbami,“ uvedl. Senát by tak mohl nominaci Uhlíře projednávat na přelomu listopadu a prosince.

Uhlíř by měl nahradit Ivanu Janů, která u Ústavního soudu působila už od roku 1993 a v polovině září jí vypršelo druhé funkční období. Soud má od té doby jen 14 místo 15 soudců, což v praxi znamená větší příděl spisů pro stávající soudce.

Zeman chodí své nominanty na funkci ústavních soudců osobně obhajovat do Senátu. Zda tomu tak bude i v Uhlířově případě, zatím není jasné. „O případné návštěvě budeme informovat,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uhlíř by se rád ještě před jednáním horní komory s prezidentem setkal.

Uhlíř působí v advokacii od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. Zaměřuje se především na občanské a obchodní právo. V minulosti pracoval také jako tajemník pražského magistrátu.

V profesní organizaci advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo. Komoru reprezentuje i v mezinárodních organizacích, například v Union International des Avocats. Je také insolvenčním správcem se zvláštním povolením pro insolvenční řízení finančních institucí a velkých společností a likvidátorem obchodních společností.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!