Zeman odmítá, že v Číně nehovořil o lidských právech | E15.cz

Zeman odmítá, že v Číně nehovořil o lidských právech

český prezident Miloš Zeman a čínská hlava státu Si Ťin-pching
český prezident Miloš Zeman a čínská hlava státu Si Ťin-pching
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Prezident Miloš Zeman odmítá, že při nedávné státní návštěvě Číny nehovořil o lidských právech. Sešel se mimo jiné s představiteli tamní občanské společnosti a s touto skupinou přibližně pěti lidí, mezi nimiž byli bloggeři a politologové, debatoval o lidských právech. Prezident to uvedl v Hovorech z Lán vysílaných na Radiožurnálu. Reagoval tak na kritiku, že při návštěvě kvůli ekonomickým zájmům otázku lidských práv opomíjel.

„Řekl bych, že jsem se sešel s čínskou stranou mírného pokroku v mezích zákona,“ zhodnotil postavení čínských účastníků schůzky na tamní politické scéně. „Tam jsme se právě bavili o těch otázkách, k jejichž diskutování mě vybízí zběsilá pražská kavárna, aniž by si uvědomila, že k této diskuzi opravdu došlo,“ řekl.

Odmítl kritiku, že citlivou otázku porušování lidských práv v Číně neotevřel při jednáních s jejími oficiálními představiteli. Bloggeři, jejichž blogy sledují desítky milionů lidí, a politologové, kteří vydávají své knihy v milionových nákladech, podle něj představují čínskou občanskou společnost. Lidé, kteří se s ním setkali, prý sami sebe označovali jako „názorové vůdce“'.

Zeman byl v Česku některými politiky kritizován kvůli rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV, kde řekl, že jel do Číny nikoli proto, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Rovněž v Číně řekl, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a že Tibet a Tchaj-wan považuje za její součást.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.