Zeman posiluje východní vazby, letos alespoň jednou navštíví Rusko | E15.cz

Zeman posiluje východní vazby, letos alespoň jednou navštíví Rusko

prezident Miloš Zeman
prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman letos nejméně jednou poletí do Ruska. V květnu pojede do Moskvy na oslavy výročí konce 2. světové války, uvedly ParlamentníListy.cz s odkazem na Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Dostal také další pozvání k bilaterální návštěvě Ruska, která by se mohla uskutečnit na podzim. Toto pozvání prý ale zatím nepřijal.

Zeman, který je svými kritiky pranýřován za vstřícný postoj k režimu Vladimira Putina mimo jiné v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, se chce zúčastnit v Rusku oslav Dne vítězství, na které byl pozván spolu s dalšími státníky.

„Pan prezident obdržel pozvánku na oslavy 70. výročí Dne vítězství, které se konají 9. května 2015 v Moskvě. Pan prezident toto pozvání přijal, stejně jako tomu bylo loni u příležitosti oslav vylodění v Normandii,“ uvedl Ovčáček.

Cestu hlavy státu do Ruska dnes podpořil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). České televizi řekl, že by se evropští státníci oslav konce druhé světové války měli účastnit, ať už se uskuteční v Normandii, nebo v Moskvě.

Zemanovi jeho oponenti vytýkali například to, že pochyboval o účinnosti ekonomických sankcí EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu. Zpochybňoval rovněž přítomnost ruských vojáků na východní Ukrajině. Zeman svůj postoj obhajoval tím, že mu jde o ochranu zájmů českých exportérů a investorů v Rusku.

Kvůli některým Zemanovým výrokům se v prosinci s prezidentem sešel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poslancům poté řekl, že rozdílné „nuance“ v zahraniční politice existují u představitelů jiných evropských zemí. Za klíčovou ale považuje shodu v postojích při summitech EU, NATO či OSN.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.