Zlevněné roční kupony na pražskou MHD koupilo 20 tisíc lidí

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Stepan Bruner, E15

Zlevněné roční kupony na pražskou MHD si k prvnímu dni platnosti koupilo skoro 20 tisíc cestujících. Vyrovnal se tak výpadek předplatitelů, kteří se na přelomu roku rozhodli počkat na slevu jízdného, kterou slíbili politici. Od prvního dne prázdnin mohou jezdit na roční kupony za 3650 korun místo původních 4750 korun.

Roční kupony si každý rok v průměru koupí 160 tisíc cestujících. Od loňského září do letošního ledna kvůli slibované slevě odložilo koupi ročního kuponu asi 15 tisíc cestujících.

K dispozici byla zatím jen elektronická forma kuponů. Lidé je mohou kupovat přes e-shop nebo u přepážek. V papírové podobě je kupon k dostání ode dneška. Za prvních několik hodin si jej koupilo přes 560 cestujících. U majitelů opencard se zlevněné jízdné netýká anonymních karet, ale jen těch vydaných na jméno.

Zdarma pojede dospělý, který s sebou bude mít dítě ve věku do tří let

Cestující si pro zlevněné kupony chodí spíš na předprodejní místa, kde si jich do dnešního odpoledne koupili skoro 13 500. Přes internetový obchod se prodalo přes 5700 kuponů. Vyplývá to u údajů k dnešním 18:00. „Jsem přesvědčen, že bude majitelů ročních kuponů dál přibývat,“ řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Pro Prahu bude znamenat snížení jízdného propad asi 400 milionů korun ročně, letos to tedy bude asi polovina. Dopravní podnik, který je největší firmou v majetku města, loni přepravil 1,16 miliardy cestujících, na jízdném utržil 4,4 miliardy korun. Od města dostala firma na provoz asi 11,61 miliardy korun.

Na základě předvolebního slibu nové pražské koalice pojede od července zdarma i dospělý, který s sebou bude mít dítě ve věku do tří let. Zadarmo se v MHD svezou také psi.