Zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů podpoříme, potvrdil Sobotka | E15.cz

Zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů podpoříme, potvrdil Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sociální demokraté podpoří zpřísnění střetu zájmů ohledně podnikání členů vlády. Ve Sněmovně to dnes potvrdil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Opoziční TOP 09 chce vložit do vládní novely pravidlo, podle kterého by členové vlády nesměli ovládat firmy. Pozměňovací návrh míří na ministra financí Andreje Babiše (ANO), který vlastní skupinu Agrofert.

„Tady je postoj jasný. Říkáme ho pořád dokola,“ řekl poslancům premiér. O novele zákona o střetu zájmů by mohla Sněmovna rozhodovat zhruba za měsíc, nyní je před druhým čtením ve výborech. „Sociální demokracie je připravena ten problém řešit,“ uvedl Sobotka na briefingu s novináři.

Sobotka také upřesnil, že předpis se nemůže uplatnit zpětně, ale vztahoval by se na všechny nově jmenované ministry, ať už by to bylo před nebo po příštích volbách do Sněmovny. „Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby se to týkalo i současných členů vlády, ale zákony nemůžete přijímat tak, aby byly retroaktivní,“ řekl.

Do novely zákona o střetu zájmů chce poslanec TOP 09 Martin Plíšek přidat ustanovení, podle kterého by ministři nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň dvě pětiny hlasovacích práv.

Podporu tomuto návrhu oznámili už dříve i lidovci. Debata se nyní vede hlavně o tom, zda by měla úprava platit už pro současné členy vlády, nebo až pro další volební období. ČSSD se přiklání k druhé variantě, okamžitá platnost by mohla být podle sociálnědemokratického poslance Jana Chvojky protiústavní.

Sympatický směr

Členové ústavně-právního výboru debatovali o úpravě už dvakrát. Plíšek už v návrhu prodloužil z jednoho měsíce na dva lhůtu, v níž by musel člen vlády skončit jako ovládající osoba firmy. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tehdy ale podotkl, že například prodej mnohamiliardového podílu je procesem na řadu měsíců, pokud by ovšem nešlo o fiktivní převod nebo převod do svěřenského fondu. Účinnost úpravy Plíšek navrhuje okamžitou, výtkám v tomto směru zatím vstříc nevyšel.

„My se chceme soustředit na zákon o střetu zájmů, tam chceme řešit střet zájmů politiků,“ řekl dnes novinářům předseda sociálnědemokratické frakce Roman Sklenák. Je to podle něho jeden ze závěrů diskuse v klubu. Směr, jímž jde Plíškův návrh, je sociální demokracii podle Sklenáka sympatický. „Chceme se velmi pečlivě připravit na druhé čtení,“ podotkl Sklenák. V něm poslanci mohou pozměňovací návrhy podávat.

Lex Babiš?

Sociální demokraté dnes nepodpořili jinou Plíškovu úpravu, podle níž by se firmy s nejméně desetiprocentním podílem člena vlády nemohly účastnit veřejných soutěží. Dolní komora dnes návrh odmítla v dílčím hlasování o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pro bylo 77 ze 162 přítomných poslanců, ke schválení bylo nutných 82 hlasů. Postoj sociální demokracie vyvolal kritiku opozičních TOP 09 a ODS.

Vládní křesťanští demokraté naopak návrh podpořili. „Pro klub KDU-ČSL nejde o lex Babiš,“ řekl předseda frakce Jiří Mihola. Zdůrazňoval politickou rovinu návrhu, když lidé podle něho citlivě vnímají podezření, že by politici mohli mít výhody z funkce. Takové podezření podle Miholy nastává vždy, když má člen vlády společnost. „Prevencí je, když se tyto firmy nebudou moci ucházet o veřejnou zakázku. Výtky, že lze zákon obejít, neberu vážně,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.