Jaroslav Krejčí: Lokální burzy mají v Evropě své místo | e15.cz

Jaroslav Krejčí: Lokální burzy mají v Evropě své místo. Ne každá firma je velká pro Londýn

Pražská burza sehrává i v konkurenci velkých burz důležitou roli.
Pražská burza sehrává i v konkurenci velkých burz důležitou roli.
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15
Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Převzetí antivirové společnosti Avast americkou firmou NortonLifeLock nejspíš povede ke stažení oblíbeného titulu z pražské burzy. Pro pražskou burzu by to byla další rána poté, co letos na jaře po vytěsnění menšinových akcionářů skončilo obchodování s akciemi textilky PFNonwovens.

Totéž se navíc stane také v případě telekomunikační firmy O2 a vzhledem k zájmu PPF je nejistá rovněž burzovní budoucnost Monety Money Bank. Není divu, že se například na Twitteru objevily na adresu burzy komentáře ve stylu „poslední zhasne“.

Patrně největší ohlas vzbudil příspěvek Davida Antoše: „Stále nerozumím stýskání si po lepší pražské burze. V USA nemá vlastní burzu ani Kalifornii a nijak jí to neškodí. Proč by ji v EU mělo mít Česko? Jediný rozumný argument jsou měnová rizika, ale to je spíše argument pro euro než pro vlastní burzu…“

Pražská burza i jiné evropské lokální burzy, například ve Vídni, Varšavě, Lisabonu, Stockholmu či v Miláně, své místo na trhu mají, přestože se významem a počtem titulů nebo burzovních nováčků liší. V severských zemích se celkově rok co rok uskuteční desítky IPO, naopak třeba v Rakousku nebo v Portugalsku jsou to jednotky.

Historický vývoj v Evropě byl jiný než v USA, důležitou úlohu hrají také národní vazby mezi podnikateli, kteří si jdou na burzu pro kapitál, a místními investory. Od USA Evropu odlišuje i jazyková bariéra. Pokud si chcete firmu před investicí důkladně prověřit, jen oficiální dokumenty a prezentace v angličtině nemusejí stačit. 

A hlavně ne každá firma je natolik velká, aby zaujala investiční fondy v Londýně nebo v Amsterdamu. V tomto ohledu máme dobré příklady i v Česku. Pilulka je sice ambiciózní a rostoucí firma, loňský vstup na veřejné trhy přes Prahu však pro ni byl ideální… a také úspěšný. Stejně tak tomu bylo i v případě zbrojařské skupiny CZG. Pražská burza je vhodná i pro menší a střední podniky vstupující na trh Start.

Na druhé straně pro firmu významu mezinárodní loterijní skupiny Sazka by nejspíš dával smysl vstup na některou z hlavních evropských burz. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video