Deset firem, které se bez Číny obejdou jen těžko. Značky Nike či Tesla čeká ekonomický Armageddon

Číně se přezdívá továrna světa. Na jejích fabrikách závisí mnoho amerických firem, například výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike.

Číně se přezdívá továrna světa. Na jejích fabrikách závisí mnoho amerických firem, například výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Zdroj: Profimedia.cz

koc

Americký prezident Donald Trump neustále mění rozhodnutí ohledně své celní politiky. Naposledy většině zemí snížil celní sazbu na 90 dní na deset procent. To se však netýká Číny; cla na dovoz z této asijské velmoci nyní dosahují 145 procent. Peking v odvetě oznámil navýšení recipročních tarifů na 125 procent. Většina obchodu mezi oběma zeměmi se proto prakticky zastavila. Jaké americké firmy nebo společnosti, pro něž je americký trh klíčový, závisí na „továrně světa“, jak se Číně přezdívá? Který technologický gigant si z ní udělal svou montovnu? A kdo se neobejde bez čínských švadlen?

📱 Apple spoléhá na asijské montovny

Apple montuje většinu svých iPhonů v Číně.Apple montuje většinu svých iPhonů v Číně. | Profimedia.cz

Většina iPhonů a další elektroniky se montuje v Číně, a to prostřednictvím tchajwanského dodavatele Foxconn. Technologický gigant se ve velké míře spoléhá také na výrobu v Indii, Japonsku, Jižní Koreji, na Tchaj-wanu a ve Vietnamu. Spojené státy oznámily výjimky z recipročních cel, které se týkají chytrých telefonů i čipů. Americký prezident Donald Trump ale vzápětí prohlásil, že oznámí nové clo, které bude zaměřené na polovodiče a elektroniku, takže není jisté, zda Apple tarifům skutečně unikne.

Trump doufá, že svou politikou přiměje technologickou společnost, aby vyráběla iPhony ve Spojených státech, přestože už v únoru oznámila, že v příštích čtyřech letech investuje půl bilionu dolarů v USA, mimo jiné do továrny v Texasu na servery pro umělou inteligenci. I tak je přesun výroby nepravděpodobný jak kvůli nákladům, tak kvůli složitému dodavatelskému řetězci, který Apple začal v Číně budovat už v 90. letech. Pokud by Trump oznámil nová cla, hrozilo by výrazné zvýšení cen iPhonů. V Číně vyrobený smartphone se nyní ve Spojených státech prodává za 600 až tisíc dolarů. V případě přesunu výroby do USA by se cena mohla vyšplhat až na 3500 dolarů. 

🛒 Walmart sází na nízké ceny díky dovozu z Číny

Akcie maloobchodního řetězce Walmart kvůli Trumpovým clům odepisují.Akcie maloobchodního řetězce Walmart kvůli Trumpovým clům odepisují. | Profimedia.cz

Velká část zboží prodávaného v největším maloobchodním řetězci na světě pochází z Číny, podle analytiků nejméně 20 procent. Walmart v reakci na Trumpovu politiku stáhl svůj finanční výhled a sdělil, že vůči clům „není imunní“. Společnost také uvedla, že si není jistá svým provozním ziskem za první čtvrtletí letošního roku, protože si chce „zachovat flexibilitu, aby mohla případně investovat do snižování cen“. Vyjádření firmy přišlo těsně předtím, než Trump ještě zvýšil cla na zboží z Číny a dočasně snížil poplatky na dovoz z dalších zemí na 10 procent.  Podle analytiků se dopady Trumpových celních machinací nejspíše projeví až ve výsledcích za druhý nebo třetí kvartál. 

Walmart zatím buduje nárazníky proti clům a rozvíjí alternativní zdroje příjmů, například prostřednictvím své reklamní platformy Walmart Connect, členského programu Walmart+ a přeprodeje elektronického zboží třetích stran. Walmart, jehož strategií je nabízení co nejlevnějšího zboží, se také snaží tlačit na čínské dodavatele, aby snížili ceny, naráží ale na odpor Pekingu. Podobně ohrožený jako Walmart je i Amazon. Velká část zboží, které internetový prodejce nabízí, totiž pochází z Číny – od elektroniky po domácí potřeby.

👟 Nike se bez asijských textilek neobejde

Výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike nejspíš bude muset zvýšit ceny.Výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike nejspíš bude muset zvýšit ceny. | Profimedia.cz

Výrobce sportovního oblečení a obuvi je závislý na levné pracovní síle v Číně a v dalších asijských zemích. Nike vyrábí 28 procent zboží ve Vietnamu, 16 procent v Číně a 15 procent v Kambodži, jak vyplývá z hlášení americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Trumpova cla ale povedou k nárůstu cen oděvů a textilu nejen společnosti Nike, ale i značek The Gap, Abercrombie & Fitch, Macy’s nebo Lululemon. Akcie společností po oznámení cel prudce klesly, stejně jako cenné papíry luxusnějších výrobců oblečení Ralph Lauren, Coach a Kate Spade.

Čínští dodavatelé se mezitím uchýlili k zajímavé strategii a začali se americkým clům vysmívat na TikToku. Uživatelé sociálních sítí čelí záplavě příspěvků čínských influencerů, kteří v nich nabádají Američany, aby obešli Trumpova cla tím, že si zboží nakoupí přímo z čínských továren. Cílem videí, většinou natočených přímo ve fabrikách, které údajně dodávají zboží předním americkým značkám od Lululemon po Nike, je „odhalit“, jak se naprostá většina spotřebního zboží vyrábí v druhé největší ekonomice světa za zlomek ceny. Mnozí z nich uvádějí adresy internetových stránek a kontaktní údaje, aby si jejich sledující mohli objednat zboží přímo od těchto dodavatelů. 

🖥️ HP se chystá k přesunu výroby

Společnost Hewlett-Packard (HP) vyrábí většinu svých počítačů v Číně.Společnost Hewlett-Packard (HP) vyrábí většinu svých počítačů v Číně. | Profimedia.cz

Americké značky jako HP nebo Dell vyrábějí velkou část svých produktů v Číně. Podobně jako společnosti Apple se jim proto ulevilo, když Trump oznámil dočasné výjimky na některé druhy elektroniky. Obě firmy předtím byly údajně připraveny „nejméně na dva týdny“ zastavit dovoz nových zařízení do Spojených států.

Společnost HP se mimo to snaží vyhnout dopadům celní války přesunem výroby z Číny. Generální ředitel HP Enrique Lores uvedl, že výrobce počítačů v průběhu „několika posledních let“ připravoval půdu pro zajištění „odolnosti výroby“. „Dosáhli jsme významného pokroku,“ řekl. „A očekáváme, že do konce fiskálního roku 2025 bude více než 90 procent produktů HP prodávaných v Severní Americe vyráběno mimo Čínu.“ Společnost HP neuvedla, kam přesune výrobu. Firma si nicméně ponechá alespoň část produkce v Číně, aby jí mohla zásobovat „zbytek světa“.

🎮Nintendo chystá nepříjemné překvapení

Japonská společnost Nintendo v letošním roce uvede na trh nástupce své herní konzole Switch.Japonská společnost Nintendo v letošním roce uvede na trh nástupce své herní konzole Switch. | Profimedia.cz

Nintendo je sice japonská společnost, politika Trumpovy administrativy ale bude mít výrazné dopady pro její americké zákazníky. Firma kvůli dovozním poplatkům odložila předobjednávky na nástupce své herní konzole Switch v USA a v Kanadě, aby mohla vyhodnotit podmínky na trhu kvůli „neklidné finanční situaci“. Varovala, že zařízení s označením Switch 2 pravděpodobně silně zasáhnou cla, protože na rozdíl od ostatní elektroniky nebyla vyňata z Trumpových recipročních tarifů. 

Většina konzolí Nintendo Switch 2 se vyrábí v Číně. Pouze relativně malá část přístrojů je montována ve Vietnamu, na který nyní platí 10procentní cla a hrozí, že časem vejdou v platnost tarify ve výši až 46 procent. Očekává se proto, že Nintendo bude muset změnit svůj dříve oznámený cenový plán pro USA, podle něhož se konzole měla prodávat za 449 dolarů. V podobné situaci je i další japonská firma Sony, jejíž konzole se také montují v Číně a pro kterou je americký trh rovněž klíčový.

🚗 Tesla bojuje o zákazníky i o budoucí technologie

Tesla vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně. Cla ale mohou automobilku i tak ohrozit.Tesla vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně. Cla ale mohou automobilku i tak ohrozit. | Profimedia.cz

Tesla sice vyrábí auta pro americký trh v USA, automobilka má ale v Šanghaji svou gigafactory a Čína je pro ni klíčový trh. Výrobce elektromobilů navíc spoléhá na dodávky dílů z této východoasijské země. Ty zahrnují i materiály, které Tesla používá pro své elektrické baterie. Dovozní poplatky tak na firmu mohou tvrdě dolehnout. Akcie společnosti Tesla se od Trumpova oznámení o zvýšení recipročních cel propadly o 17 procent. „Je to debakl epických rozměrů pro celý automobilový průmysl včetně Tesly,“ uvedl analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities. „Ekonomický Armaggedon,“ dodal.

Eskalace napětí mezi USA a Čínou by navíc mohla ztížit snahu Tesly získat od čínských úřadů souhlas s jejími samořiditelnými vozidly. Muskovo spojení s Trumpovou administrativou a její politikou také ještě více pošramotí přitažlivost značky pro čínské zákazníky, kteří se již nyní Tesly vzdávají ve prospěch levnějších domácích konkurentů, jako jsou Xpeng a BYD. Majitel Tesly Elon Musk, který je v současnosti Trumpovou pravou rukou, se šéfa Bílého domu snaží přesvědčit, aby od vysokých cel ustoupil, a dlouho se zdálo, že se mu to příliš nedaří. Trump ale v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil.

🚙 Další automobilky nezůstaly ušetřeny

Výrobce elektrovozů Rivian patří mezi výjimky, které Trumpova cla příliš nezasáhnou, protože svá auta vyrábí v USA.Výrobce elektrovozů Rivian patří mezi výjimky, které Trumpova cla příliš nezasáhnou, protože svá auta vyrábí v USA. | Profimedia.cz

Ačkoli některé automobilky jsou zasaženy méně než jiné – například Rivian vyrábí všechna svá vozidla v USA – většina aut prodávaných ve Spojených státech se skládá z dílů vyrobených v jiných zemích. Trumpova celní politika proto zasáhne v podstatě všechny velké výrobce vozů, přestože se mnohdy nejedná o americké firmy. Analytici předpokládají nárůst cen vozidel nejméně o několik tisíc dolarů v závislosti na modelu. Volkswagen údajně plánuje přidat „dovozní poplatek“ k ceně vozidel vyvážených do USA, zatímco agentura Bloomberg uvedla, že Volvo a Mercedes-Benz již zkoumají možnosti, jak zvýšit výrobu v USA.

Otázkou je, jaké další kroky podnikne Trump, který naznačil dočasné osvobození automobilového průmyslu od cel. „Uvažuji o něčem, co by některým automobilkám pomohlo. Potřebují trochu času, protože je budou vyrábět tady, ale potřebují trochu času,“ uvedl Trump, který tím podle médií myslel, že automobilky získají čas na úpravu dodavatelských řetězců.

💊 Pfizer vyčkává na Trumpovy další kroky

Bílý dům avizoval, že zavede celní model, jehož cílem bude povzbudit farmaceutický průmysl, aby přesunul své podnikání do USA.Bílý dům avizoval, že zavede celní model, jehož cílem bude povzbudit farmaceutický průmysl, aby přesunul své podnikání do USA. | Profimedia.cz

Specifická cla na farmaceutický průmysl zůstávají stále ve hře. Přestože akcie velkých farmaceutických firem jako Pfizer, Eli Lilly, Merck nebo Johnson & Johnson rostly poté, co Trump oznámil 90denní odklad většiny cel, šéf Bílého domu nedementoval svoje dřívější prohlášení, že chystá speciální tarify na výrobce léků. Mnoho účinných látek přitom pochází právě z Číny.

Trump tvrdí, že cla přimějí výrobce přesunout produkci zpět do USA – některé firmy jako Eli Lilly nebo J&J už do domácí výroby investují miliardy. Odborníci ale varují, že přemístění produkce zpět do USA bude velmi nákladné, časově náročné a naruší komplexní globální dodavatelské řetězce. Zvlášť u léků, jejichž produkce probíhá ve více fázích často v různých zemích, by mohlo dojít k výpadkům nebo ke zdražení pro pacienty. Farmaceutický průmysl se obává, že kvůli nečekaným výdajům bude muset snížit investice do výzkumu a vývoje.

💻 Nvidia chystá rozsáhlé investice v USA

Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci (AI) za 500 miliard USD (11,1 bilionu Kč).Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci (AI) za 500 miliard USD (11,1 bilionu Kč). | Profimedia.cz

Společnost Nvidia oznámila, že v příštích čtyřech letech zahájí výrobu čipů a AI serverů v USA v hodnotě až 500 miliard dolarů. Čipy Blackwell se budou vyrábět v arizonské továrně TSMC a superpočítače vzniknou v nových závodech Foxconnu a Wistronu v Texasu. Nvidia se tak přidává ke skupině amerických technologických firem, které reagují na kroky Trumpovy administrativy. Podle analytiků by bez tohoto tlaku k podobnému kroku pravděpodobně nedošlo.

Nvidia se clům zatím vyhnula, ale podobně jako nad společnostmi Apple či HP nad ní stále visí hrozba dalších tarifů na polovodiče a další technologie. Nvidia tvrdí, že nevidí okamžitý dopad cel, na burzách ale v posledních týdnech krvácela.

📺 Best Buy musí zvýšit ceny

Americký prodejce spotřební elektroniky Best Buy čeká kvůli clům velké problémy.Americký prodejce spotřební elektroniky Best Buy čeká kvůli clům velké problémy. | Profimedia.cz

Podle zprávy americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) získává tento prodejce elektroniky přibližně 55 procent výrobků, které prodává, z Číny a 20 procent z Mexika. „Spotřební elektronika, kterou prodáváme, a naše základní technologická infrastruktura jsou navíc závislé na prvcích vzácných zemin, které se zpracovávají převážně v Číně,“ uvádí maloobchodní prodejce.

Šéfka Best Buy Corie Barryová proto předpověděla růst cen pro zákazníky ve Spojených státech. „Zahraniční obchod je nesmírně důležitý pro naše podnikání a odvětví. Dodavatelský řetězec pro spotřební elektroniku je vysoce globalizovaný, technický a komplexní,“ uvedla Barryová. „Očekáváme, že naši dodavatelé napříč celým sortimentem přesunou část celních nákladů na maloobchodníky, což s velkou pravděpodobností zvýší ceny pro americké spotřebitele,“ vysvětlila.