Aktualizováno: Restart po brexitu. Velká Británie uzavřela nové dohody s EU, řeší obchod i obranu

Britský premiér Keir Starmer (vpravo) líbá předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou při jejím příchodu s předsedou Evropské rady Antóniem Costou na summit Spojeného království a Evropské unie v Lancaster House v Londýně v pondělí 19. května 2025.

Britský premiér Keir Starmer (vpravo) líbá předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou při jejím příchodu s předsedou Evropské rady Antóniem Costou na summit Spojeného království a Evropské unie v Lancaster House v Londýně v pondělí 19. května 2025. Zdroj: ČTK / AP / Carl Court

ČTK
ČTK , špi
Diskuze (1)

Britská vláda oznámila uzavření nových dohod s Evropskou unií, které mají posílit obrannou spolupráci, zjednodušit obchod s potravinami a zefektivnit hraniční kontroly. Premiér Keir Starmer uvedl, že tyto dohody zároveň omezí byrokracii, podpoří růst britské ekonomiky a přispějí k obnovení vztahů s EU po odchodu Spojeného království z unie v roce 2020. Londýnský summit je prvním takovým setkáním od brexitu.

Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové EU a Británie otevírají novou kapitolu ve vzájemných vztazích. „Jsme sousedé, spojenci, partneři a jsme přátelé,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda Evropské rady António Costa. Zdůraznil rovněž spolupráci v podpoře Ukrajiny. „Společně budeme zvyšovat tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, abychom ho přivedli k jednacímu stolu,“ dodal šéf unijních summitů s tím, že cílem je dosáhnout spravedlivého a trvalého míru pro Ukrajinu. Napomoci by tomu měl i nový balíček sankcí, který EU plánuje.

Dohoda je podle britského premiéra dobrá pro obě strany. „Británie získává bezprecedentní přístup na unijní trh,“ prohlásil Starmer na tiskové konferenci po skončení summitu v Londýně. Vyzdvihl mimo jiné posílení spolupráce ve velkém množství oblastí, například v boji s nelegální migrací a s pašeráckými gangy.

Summit hostil labouristický premiér Starmer a kromě Costy a von der Leyenové se ho účastní i šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová a eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.

Strany v závěru jednání přijaly tři dokumenty: Společné prohlášení, Dohodu o partnerství v oblasti bezpečnosti a obrany a rovněž Dohodu o obnoveném programu spolupráce mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím.

Podle komentářů zahraničních tiskových agentur dnes Británie odsouhlasila nejvýznamnější obnovení vztahů s EU od brexitu. Dohody se dotýkají i citlivých otázek, jako jsou rybářská práva, a mnoho z nich bude vyžadovat další jednání, poznamenala agentura Reuters.

Jádrem takzvaného resetu vzájemných vztahů je dohoda o obraně a bezpečnosti, která umožní Británii být součástí jakéhokoli společného zadávání veřejných zakázek v EU v oblasti obranného průmyslu. Pro britské zbrojní společnosti, jako je například BAE Systems a další, bude nicméně zapotřebí ještě další dohody, aby se mohly zúčastnit nového unijního finančního nástroje SAFE. V rámci programu SAFE budou moci státy čerpat výhodné půjčky až do 150 miliard eur (3,7 bilionu Kč) na investice do obrany.

V oblasti rybolovu se evropská a britská strana dohodly na prodloužení práv na rybolov evropských lodí v britských vodách o dalších 12 let, tedy do roku 2038. Stejně tak to vzájemně platí i pro britské lodě ve vodách zemí EU. Spory mezi sebou v minulých letech vedly zejména Francie a Británie.

Vstoupit do diskuze (1)