Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Tilda Swinton

2

fotografií

Důvody, proč je Tilda Swinton víc cool, než zbytek smrtelníků

N

Nemusíte znát jméno. Víceméně preferuje, když ji nikdo nezná. Ale určitě znáte The Ancient One z Dr. Strange. Nebo Bílou čarodějnici z Letopisů Narnie. Nebo psychopatickou právničku z filmu Michael Clayton. 

Catherine Matilda Swinton je skotka s ostrými lícními kostmi, pronikavým pohledem, ikonickým sestřihem, který si dělá co chce, kariérou, za kterou by leckdo vraždil a také schopností nenápadně a nenásilně fascinovat čímkoliv, co udělá.

Krom jejích téměř 70 filmů, kde je každá postava naprosto jedinečná záležitost a samotnou Tildu často nepoznáte, jsou i další důvody, proč je asi nejdivnější a také nejvíce fascinující osobností současného filmového světa.

Na začátku kariéry si přivydělávala na filmování gamblingem. Její dědeček jí naučil už v útlém věku, jak poznat vítěze na dostizích. A v době, kdy s Derekem Jarmanem natáčela nezávislé (a nyní legendární) filmy, sázela na koně. A byla úspěšná.

David Bowie byl její nejlepší přítel a ona zase jeho. Prý to bylo splynutí duší. A vypadal stejně. Jednou dokonce udělala shoot, který David viděl a myslel si, že je to on sám. Dokonce spolu hráli v jednom z jeho posledních klipů - The Stars (Are Out Tonight).

Když jí bylo pět, chtěla zabít svého mladšího bratra. Šla do jeho pokoje s cílem ho zavraždit, nicméně když přišla, už se dusil na nějakých stuhách z hraček. Tilda mu je vytáhla z pusy a rodiče ji našli, jak zachraňuje bratrovi život.

Bydlí uprostřed skotských kopců a Loch Ness má nedaleko. Městečko se jmenuje Nern. Pořádá nezávislé filmové festivaly v dalších skotských městech, kde namísto vstupenky musíte donést nějaký koláč nebo jídlo.

Její prababičku maloval John Singer Sargent, její otec byl generál major Sir Jon Swinton, válečný hrdina a se dvěma vyznamenáními od Královny. V internátní škole chodila do třídy s Princeznou Dianou. Mezi její předky patří vědci a umělci. Má modrou krev a k původu se chová tak, jak by se k němu člověk měl chovat. Moc ho neřeší. Namísto toho, aby se z ní stala vévodkyně, vybudovala si vlastní život.

Je fascinující, že když se snaží splynout se zbytek smrtelníků, je vidět ještě víc. 

V emailu má automatickou odpověď, že je nepřítomna až do 1.1.2070 a do té doby se nemůže zprávám věnovat. A ještě vám poděkuje za pochopení.

Byla součástí bezpočtu uměleckých projektů. Jeden ze známějších je její projekt The Maybe, kdy spala ve velké skleněné krychli na Art Basel a v MOMA. Mezi další patří malá opera, kde jsou hlavními hvězdami její psi. Případně to, že v několika uměleckých kavárnách dělá kurátorku knihoven.

Související články
Úpis akcií Warner Music Group překonal očekávání, firma se jich rozhodla prodat ještě víc
Firma Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, získala z primární nabídky akcií 1,93 miliardy dolarů (46 miliard korun). Částka je vyšší, než firma původně plánovala, protože se nakonec rozhodla akcií prodat více. Nabídka Warner Music je letos zatím největší primární nabídkou akcií v USA, napsala agentura Reuters.
Jednou z hvězd festivalu Metronome bude i zpěvák Beck
Jednou z hvězd festivalu Metronome, který se v Praze bude konat v červnu, bude americký zpěvák, textař a multiinstrumentalista Beck, sdělila mluvčí festivalu Martha Häckl. Významná postava hudební scény 90. let má aktuálně nové album a na svém kontě sedm cen Grammy a četná další ocenění. S českými fanoušky se naživo sejde po více než 25 letech.
Co znamená vliv Davida Bowieho
Donny McCaslin nejprve přispěl party na singl legendy rockové scény Davida Bowieho Sue (Or in a Season of Crime), aby se i se svým doprovodným ansámblem později nesmazatelně podepsal na zvuku Bowieho rozlučkového posledního alba Blackstar. „Nevěřím, že existuje přímá spojitost mezi věkem a pří- stupem, každý muzikantský příběh se odvíjí vlastní cestou a jiným tempem,“ vzpomíná nyní McCaslin na setkání s Bowiem.