48

fotografií

Drsné ženy mezi mariňáky: Takto probíhá výcvik v jednotce Lima Company

P

Patří sice k zástupkyním „něžného“ pohlaví, tyto ženy ale umí být pořádně tvrdé. Lima Company je první genderově integrovaná jednotka s výcvikem ženských čet v mužských jednotkách na západním pobřeží základny Marine Corps Recruit Depot v San Diegu. A rozhodně nemají žádné úlevy, při tomhle vojenském drilu jsou totiž podmínky stejné pro všechny.

Ženy tvoří zatím jen asi devět procent Námořní pěchoty Spojených států amerických, to by se ale brzy mohlo změnit. Americký Kongres totiž Mariňákům, kteří jsou považováni za nejlepší vojenskou jednotku v USA, nařídil, aby ženy do svých tréninkových batalionů zařadili. A jejich výcvik nemá žádné úlevy, projít si musely i závěrečným 54hodinovým náročným testem, kde ze sebe musely vydat všechno. A i přesto jich to zvládlo více než pět desítek. 

Mariňácká jednotka Lima Company se vyznamenala především při válce v Iráku, která je ale zároveň nejčernějším obdobím v její historii. Při nasazení v roce 2005 totiž přišla hned o 23 vojáků, kteří zahynuli v akci či při explozích bomb. A ti, kteří si neodnesli fyzické následky, se dodnes potýkají s těmi psychickými. Jejich oběť si proto dodnes připomínají stovky kolegů, rodinných příslušníků a blízkých.

Rekordní ceny bytů v Praze. Podívejte se na ty nejdražší až za 270 milionů
Na bezmála 300 milionů korun přijde momentálně nejdražší nabízený byt v Praze. Ačkoliv koronavirová krize měla růst cen bytů v Česku zbrzdit, ne-li zastavit úplně, ve skutečnosti zdražují nadále. Za milion pořídíte v centru Prahy pouhých pět metrů čtverečních a celkově průměrná nabídková cena nových bytů činí průměrně 123 tisíc korun za metr čtvereční plochy. Ty nejdražší byty v metropoli se pohybují v řádech desítek milionů.

Související články