Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Slavná fotka Micka Jaggera s panamákem Princ Charles při oficiální cestě po Austrálii

2

fotografií

Ikonický klobouk panamák - kompletní průvodce

V

V létě není zas tolik možností, jak oděvem alespoň trochu vystoupit z davu a nepůsobit jako ostatní. Většina nosí trička, šortky, espadrilky, havajské košile nebo chinos a tím tak trochu končíme.

První myšlenkou tak může být, že klobouk je dobrý způsob, jak působit trochu individuálněji. Problém je ale že, devadesát lidí s touhle myšlenkou neumí vybrat ten správný a vypadají, bez okolků, blbě.

Buď je na hlavě příliš velký (což je lepší možnost) nebo sedí na vrcholku hlavy jak parodie na barokní kloboučky na velkých parukách. Tudíž, pokud se chcete dostat do hry a s klobouky začít, dodržte pár pravidel.

Zvažte svůj tvar obličeje. To je zásadní a ještě jednou zásadní. Pokud máte obličej kulatý a nemáte ostře řezané rysy - nebo i nosíte vous - zvolte klobou k širší krempou. Opticky vám obličej vyrovná a budete působit víc handsome. Naopak jestliže máte obličej hubený a do tvaru trojúhelníku s úzkou bradou, zvolte klobouk s krempou úzkou.

Vybírejte podle příležitosti. Pokud jdete jen na pláž nebo na jachtu, jak to tak všichni v  létě děláme, klobouk by měl být hruběji pletený. Hladké a světlejší si nechte ke lněnému obleku.

Historie panamáků je stejně významná, jako historie trenčkotů. Panamák nosil Winston Churchill, velice ikonicky Roosevelt a svým vlastním způsobem Mick Jagger. Výroba pravého panamáku by vždy měla být ručně a se stejným zájmem, s jakým krásné Kubánky válí doutníky. Existuje také legenda o tom, že skutečně originální panamák se dá srulovat do pouzdra na doutníky. Ale to radši nezkoušejte, pokud si koupíte opravdu drahý kus.

Při nošení také nezapomínejte na pár jednoduchých pravidel, pánové. Klobouk nenosíme uvnitř a nikdy by neměl ležet na stole. To, že je moderní doba neznamená, že je povoleno uvolňovat tahle pravidla.

Související články
Rolling Stones vydali po letech novou píseň, reaguje na pandemii
Britská skupina Rolling Stones dnes překvapivě zveřejnila novou skladbu. Nese název Living In A Ghost Town a odráží situaci v době koronavirové krize, kdy v mnoha světových městech platí zákazy vycházení. Jedná se o první vydanou autorskou píseň jedné z nejdéle fungujících rockových kapel světa po téměř osmi letech, uvedla agentura APA.
Dokument o obalu pro Coldplay od Míly Fürstové bude mít premiéru o víkendu
Premiéra celovečerního dokumentu Křídla pro Coldplay o spolupráci české výtvarnice Míly Fürstové s britskou rockovou skupinou se uskuteční 2. února v pražském Rudolfinu. Dokument režiséra Petera Hirjaka, ve kterém vystupuje i frontman a zpěvák Coldplay Chris Martin, zachycuje okolnosti vzniku obalu desky Ghost Stories s dnes již proslulými křídly.
Za svobodu a demokracii v Česku je třeba znovu bojovat, říká Michael Žantovský
Ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý diplomat Michael Žantovský chce být znovu senátorem. Kandiduje, protože je podle něj v Česku znovu potřeba bojovat za svobodu a demokracii. Situace se za posledních 15 let hodně zhoršila. Žantovský působil jako velvyslanec ve Spojených státech, současné protesty kvůli rasismu a policejnímu násilí podle něj můžou paradoxně pomoct prezidentu Trumpovi.