Cestovatelský semafor v Česku teď svítí podle Bruselu | E15.cz

Cestovatelský semafor svítí podle Bruselu. Česko sjednotilo pravidla

Semafor
Semafor
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pravidla pro vycestování lidí z Česka i pro příjezdy cizinců do republiky s ohledem na epidemii se budou nově řídit mezinárodním semaforem jednotným pro celou Evropskou unii. Návrh schválila vláda. Ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že dohodnutá unijní kritéria pro hodnocení rizika nákazy u jednotlivých států by měla v Česku účinkovat od 9. listopadu.

Cílem opatření je, aby cestovatelský semafor, který podle míry rizika přiřazuje zemím barvy od zelené po červenou, byl jednotný v celé Evropské unii. Občany státu se zelenou barvou nebude možné podle nových pravidel nikde v EU omezovat ve svobodě pohybu, sdělilo v pondělí ministerstvo. „Na občany z rizikových zemí EU se bude vztahovat povinnost karantény či testu,“ uvedl úřad vlády.

Podle kritérií mají být zelené země, které budou dostatečně testovat, za poslední dva týdny v nich přibude na sto tisíc obyvatel méně než 25 nových případů a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů.

Střední míru rizika nákazy by měly mít státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na sto tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Při cestování do ČR z těchto zemí budou muset předložit negativní test na COVID-19 pouze zahraniční pracovníci s výjimkou pendlerů.

Vysokou míru rizika nákazy by pak měly mít země, které mají podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a víc než 250 případů koronaviru na sto tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Cizinci i občané ČR přijíždějící z červených zemí se budou muset nechat otestovat na COVID-19 nebo nastoupit do karantény. Členské státy EU mohou podle diplomacie nadále udělovat národní výjimky z pravidel například pendlerům, studentům nebo mezinárodní dopravě.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí uvedl, že nová pravidla budou znamenat razantní změnu mapy cestovatele. „Červené je teď pouze Španělsko, to už ale v současné době neodpovídá vývoji situace. Nově by byla červená většina států EU, protože nepříznivý vývoj pandemie registrujeme nejen v ČR,“ doplnil.

Suverénní pravomoci

Státy EU mají ochranu zdraví obyvatel výlučně ve své kompetenci a řada z nich dlouhodobě odmítá souhlasit s posílením role Bruselu. Podle dohody z poloviny října mají členské země nadále na výběr, zda budou požadovat testování po příjezdu, nebo se spokojí s výsledky testů z jiných zemí. Plně na rozhodnutí států zůstává délka karantény. Doporučení Rady EU v národní variantě přijala už například Francie, Belgie, Nizozemsko, Litva, Slovinsko, Dánsko nebo Finsko, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Autor: ČTK, bo

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video