Koronavirus a ošetřovné: Prodloužení ošetřovného | E15.cz

Koronavirus a ošetřovné: Senát schválil navýšení

Koronavirus a ošetřovné: Senát schválil navýšení
Ošetřovné, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

Kamila Ondráčková

Výše krizového ošetřovného bude vyšší. V důsledku nepříznivé epidemiologické situace a vládních omezení budou lidé dostávat ošetřovné po celou dobu omezení výuky či nařízené karantény. Rodiče navíc dostanou 70 procent denního vyměřovacího základu, minimálně 400 korun na den.

Po schválení poslanci zvedla ruku pro krizové ošetřovné také většina senátorek a senátorů. Rodiče, kteří jsou doma se svými dětmi, budou mít nárok na ošetřovné ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu, a to po celou dobu uzavření škol. Zároveň byla schválena minimální denní částka ošetřovného ve výši 400 korun. Původní návrhy počítaly s 60 procenty denního vyměřovacího základu.

„Rodiny, které zůstaly doma s dětmi, si mohou oddechnout. Díky schválení krizového ošetřovného mají jistotu příjmu po celou dobu mimořádných opatření,“ okomentovala úpravu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Kdo bude mít nově nárok na ošetřovné?

Kromě péče o děti do 10 let bude nárok na ošetřovné také při péči:

  • nezaopatřené děti účastnící se školní docházky závislé na péči jiné osoby (již od stupně I.) bez omezení věku,
  • osoby starší 10 let závislé na péči jiné osoby využívající služby denních, týdenních stacionářů a obdobných zařízení,
  • po otevření škol bude krizové ošetřovné nadále platit pro děti, které se nemohou účastnit výuky z důvodu nařízení karantény v rodině,
  • obdobně jako v jarních měsících se rodiče budou moci v péči o dítě neomezeně střídat. Stejně jako na jaře bude platit podmínka, že se nebudou moci střídat v průběhu stejného dne.
    Zdroj: MPSV

Potvrzení není potřeba

„Školy, jiná dětské zařízení nebo zařízení sociálních služeb nebudou muset potvrzovat uzavření, včetně důvodu a doby uzavření. Nebude se vyžadovat potvrzení školy o uzavření, to bude nahrazeno čestným prohlášením pojištěnce, že musí o dítě pečovat z důvodu uzavření školy na základě mimořádného opatření,“ uvádí MPSV.

Nárok na ošetřovné budou mít v době mimořádných opatření i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je za ně odváděno sociální pojištění. Navrhované změny se budou vztahovat na celou dobu platnosti mimořádných opatření, nejdéle však do 30. 6. 2021.

Aby změny v ošetřovném začaly platit, musí je podepsat prezident.

Jak je to s ošetřovným v běžné situaci

Pokud vám dítě onemocní, můžete čerpat náhradu mzdy maximálně po dobu devíti dní. Nárok mají ale jen rodiče, kteří mají dítě mladší 10 let. V nouzovém stavu je to jiné. Doba čerpání je neomezená. Výše ošetřovného je nyní stanovena na 70 procent redukovaného průměrného výdělku. V dubnu, květnu a červnu rodiče dostali dokonce 80 procent základu výdělku a na ošetřovné měli nárok i živnostníci. Věková hranice byla posunuta na 13 let věku dítěte.

Podle posledních čísel a údajů MPSV si od uzavření škol z důvodu epidemie koronaviru podalo žádost o ošetřovné necelých 31 tisíc zaměstnanců. Od spuštění „ošetřovného“ pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) přišly ministerstvu průmyslu a obchodu žádosti od více než 50 tisíc lidí.

Koronavirus u dětí: Příznaky, průběh, léčba >>>

Autor: Kamila Ondráčková
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!