Koronavirus v Česku v grafech a mapách | E15.cz

Koronavirus v Česku v grafech a mapách: šíření nemoci zpomaluje. Prozatím

vaj, Marek Lutonský - VTM.cz

Denní přírůstek nakažených koronavirem se v Česku stále drží na nižších úrovních než před Velikonocemi. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) však spolu s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou v průběhu svátků varoval, že dosud optimistické směřování křivky infikovaných může ovlivnit neukázněné chování lidí. To by se do statistik začalo promítat až s odstupem.

Vizualizace, které má E15.cz k dispozici prostřednictvím portálu VTM, využívají data vědeckého centra Univerzity Johnse Hopkinse, pro české grafy ještě oficiální údaje ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení a Krajských hygienických stanic.

Koronavirus v Česku: Mapy podle krajů a okresů

V grafu je počet známých nakažených v jednotlivých krajích České republiky. Popisky uvádějí absolutní počty nakažených, podbarvení krajů odpovídá přepočtu na počet obyvatel jednotlivých krajů. 

Koronavirus v číslechKoronavirus v číslechAutor: VTM Živě

Krajské hygienické stanice navíc zveřejňují počet osob s prokázanou nemocí COVID-19 po okresech. Tato čísla jsou trochu nižší než běžně udávaná, jsou to nálezy po provedené verifikaci, která nějakou dobu trvá. 

Co s nepřehledným exponenciálním růstem

Počet nakažených COVID-19 se obvykle zvyšuje exponenciálně – násobením, ne přičítáním. Lidský mozek ale není na tento typ rozvoje úplně zvyklý. Je obtížné poznat, jestli šíření pokračuje stejným tempem, nebo třeba už zpomaluje. Tento problém umí dobře řešit grafy s logaritmickými osami.

Dokážou totiž exponenciální vývoj zobrazit ve srozumitelné podobě – jako přímku. U logaritmických os je mezi hodnotami 1–10 stejná vzdálenost jako mezi 10–100, 100–1000 atd.

Koronavirus v číslechKoronavirus v číslechAutor: VTM Živě

Černé body jsou jednotlivé dny od prvního výskytu nemoci v Česku. Na logaritmickou osu X vynášíme celkový počet známých nakažených, na logaritmickou osu Y přírůstek od minulého dne. Jednotlivými body je proložena červená křivka, která ukazuje trend, šedý pruh vyjadřuje její interval spolehlivosti 95 %.

Důležité jsou šikmé tečkované čáry. Je to pomocná mřížka, podle které poznáte rychlost šíření nákazy.

Babiš nás chce zavřené co nejdéle, nejlépe navždy, říká lékař Jan Hnízdil

Horní čára vyjadřuje 50% denní nárůst, pod ní následují hranice 40 %, 30 %, 20 % až spodní čára 10% růst počtu nakažených za den. Jak je boj s COVID-19 úspěšný, poznáme podle směru konce červené křivky. Když se bude stáčet dolů, vyhráváme. 

V jakých státech EU se situace vyvíjí nejhůře, které české okresy jsou nejvíce zasaženy nákazou a jak vypadá přepočet mrtvých na milion obyvatel? Tyto a jiné údaje zjistíte z dalších grafů v galerii:

Dění kolem koronaviru sledujte v online přenosu:

Autor: vaj, Marek Lutonský - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!