Koronavirus v grafech a mapách: Česko už nepatří ve zvládání pandemie mezi premianty Evropy

Země podle známých nakažených za poslední týden.

Země podle známých nakažených za poslední týden. Zdroj: Marek Lutonský / VTM

Země podle známých nakažených za poslední týden.
Státy podle počtu známých nakažených na milion obyvatel.
Kraje podle počtu infikovaných.
Vývoj počtu mrtvých od stejného počátku.
Trend rychlosti šíření nákazy.
10
Fotogalerie

Celé Česko se má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) připravit na nová plošná opatření proti koronaviru. Zřejmě půjde o nošení roušek ve vnitřních prostorech. Kabinet hodlá reagovat na horšící se epidemiologickou situaci v Česku. Ač na jaře patřila Česká republika mezi země nejméně zasažené nemocí COVID-19, dynamika počtu nových případů ji už mezi „premianty“ řadit nemůže. Lepší situace než v tuzemsku panuje v Pobaltí, Finsku, Dánsku, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku či Řecku.

Vizualizace, které má E15.cz k dispozici prostřednictvím portálu VTM, využívají data vědeckého centra Univerzity Johnse Hopkinse, pro české grafy ještě oficiální údaje ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení a Krajských hygienických stanic.

Koronavirus v Česku: Mapy podle okresů

V grafu je počet známých nakažených v jednotlivých okresech České republiky. Popisky uvádějí absolutní počty nakažených, podbarvení odpovídá přepočtu na počet obyvatel. Okresy podle počtu nakažených.Okresy podle počtu nakažených.|Marek Lutonský / VTM

Počet testů provedených v Česku po dnech

Červenou čárkou v každém sloupci je vyznačeno, jaký podíl testů byl s pozitivními nálezy. Počet provedených testů v ČR včetně podílu pozitivně testovaných.Počet provedených testů v ČR včetně podílu pozitivně testovaných.|Marek Lutonský / VTM

Jak hodnotit ústup nákazy 

Počet nakažených Covid-19 se obvykle zvyšuje exponenciálně – násobením, ne přičítáním. Lidský mozek ale není na tento typ rozvoje úplně zvyklý. Je obtížné poznat, jestli šíření pokračuje stejným tempem, nebo třeba už zpomaluje. 

Tento problém umí dobře řešit grafy s logaritmickými osami. Dokážou totiž exponenciální vývoj zobrazit ve srozumitelné podobě – jako přímku. U logaritmických os je mezi hodnotami 1–10 stejná vzdálenost jako mezi 10–100, 100–1000 atd. Vývoj počtu nakažených v ČR dle logaritmického grafu.Vývoj počtu nakažených v ČR dle logaritmického grafu.|Marek Lutonský / VTM

Černé body jsou jednotlivé dny od prvního výskytu nemoci v Česku. Na logaritmickou osu X vynášíme celkový počet známých nakažených, na logaritmickou osu Y přírůstek od minulého dne.

Jednotlivými body je proložena červená křivka, která ukazuje trend, šedý pruh vyjadřuje její interval spolehlivosti 95 %. Důležité jsou šikmé tečkované čáry. Je to pomocná mřížka, podle které poznáte rychlost šíření nákazy.

Horní čára vyjadřuje 50% denní nárůst, pod ní následují hranice 40 %, 30 %, 20 % až spodní čára 10% růst počtu nakažených za den. Jak je boj s Covid-19 úspěšný, poznáme podle směru konce červené křivky. Když se bude stáčet dolů, vyhráváme.

Jak obstojí týdenní nárůst nakažených v Česku v evropském srovnání, jak vypadá přepočet mrtvých na milion obyvatel a jak se vyvíjí pandemie v USA? Tyto a jiné údaje zjistíte z dalších grafů v galerii:

Dění kolem koronaviru sledujte v online přenosu: