Koronavirus v Česku v grafech a mapách - aktualizace 24. dubna | E15.cz

Koronavirus v Česku v grafech a mapách: tohle jsou křivky, které podněcují mírnění restrikcí

vaj, Marek Lutonský - VTM.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch označil ve čtvrtek epidemiologickou situaci jako dobrou, což podle něj umožňuje uvolňovat některé plošné restrikce. Zároveň se nenaplnily obavy vyjádřené šéfem Ústředního krizového štábu Janem Hamáčkem a Vojtěchovým náměstkem Romanem Prymulou, že neukázněné chování občanů během Velikonoc povede k výraznějšímu nárůstu infikovaných v Česku. Příznivý průběh koronavirové epidemie v Česku ilustruje řada grafů a map. V článku nechybí ani srovnání situace v tuzemsku s ostatními státy světa.

Vizualizace, které má E15.cz k dispozici prostřednictvím portálu VTM, využívají data vědeckého centra Univerzity Johnse Hopkinse, pro české grafy ještě oficiální údaje ministerstva zdravotnictví, České správy sociálního zabezpečení a Krajských hygienických stanic.

Koronavirus v Česku: Mapy podle krajů a okresů

V grafu je počet známých nakažených v jednotlivých krajích České republiky. Popisky uvádějí absolutní počty nakažených, podbarvení krajů odpovídá přepočtu na počet obyvatel jednotlivých krajů.

Průběh pandemie vyjádřená v grafech a mapáchPrůběh pandemie vyjádřená v grafech a mapáchAutor: Marek Lutonský - VTM

Krajské hygienické stanice navíc zveřejňují počet osob s prokázanou nemocí Covid-19 po okresech. Tato čísla jsou trochu nižší než běžně udávaná, jsou to nálezy po provedené verifikaci, která nějakou dobu trvá.

Počet testů provedených v Česku po dnech

Červenou čárkou v každém sloupci je vyznačeno, jaký podíl testů byl s pozitivními nálezy.

Průběh pandemie vyjádřená v grafech a mapáchPrůběh pandemie vyjádřená v grafech a mapáchAutor: Marek Lutonský - VTM

Jak hodnotit ústup nákazy 

Počet nakažených Covid-19 se obvykle zvyšuje exponenciálně – násobením, ne přičítáním. Lidský mozek ale není na tento typ rozvoje úplně zvyklý. Je obtížné poznat, jestli šíření pokračuje stejným tempem, nebo třeba už zpomaluje. 

Tento problém umí dobře řešit grafy s logaritmickými osami. Dokážou totiž exponenciální vývoj zobrazit ve srozumitelné podobě – jako přímku. U logaritmických os je mezi hodnotami 1–10 stejná vzdálenost jako mezi 10–100, 100–1000 atd.

Průběh pandemie vyjádřená v grafech a mapáchPrůběh pandemie vyjádřená v grafech a mapáchAutor: Marek Lutonský - VTM

Černé body jsou jednotlivé dny od prvního výskytu nemoci v Česku. Na logaritmickou osu X vynášíme celkový počet známých nakažených, na logaritmickou osu Y přírůstek od minulého dne.

Jednotlivými body je proložena červená křivka, která ukazuje trend, šedý pruh vyjadřuje její interval spolehlivosti 95 %. Důležité jsou šikmé tečkované čáry. Je to pomocná mřížka, podle které poznáte rychlost šíření nákazy.

Horní čára vyjadřuje 50% denní nárůst, pod ní následují hranice 40 %, 30 %, 20 % až spodní čára 10% růst počtu nakažených za den. Jak je boj s Covid-19 úspěšný, poznáme podle směru konce červené křivky. Když se bude stáčet dolů, vyhráváme.

V jakých státech EU se situace vyvíjí nejhůře, které české okresy jsou nejvíce zasaženy nákazou a jak vypadá přepočet mrtvých na milion obyvatel? Tyto a jiné údaje zjistíte z dalších grafů v galerii:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) přesto ve čtvrtek vyjádřil obavy, že náhlým ukončením všech restrikcí ke konci dubna by se mohla skokově zhoršit dosud dobrá epidemiologická situace ohledně koronaviru.

Nouzový stav v Česku platí od 12. března, sněmovna ho už jednou prodloužila do konce dubna. Pro další prodloužení nouzového stavu je opět nutný souhlas sněmovny. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) v pátek řekl, že by poslanci mohli o vládní žádosti rozhodovat na mimořádné schůzi 28. dubna.

Epidemie koronaviru přehledně v číslech: Kde, kdy, kolik

Dění kolem koronaviru sledujte v online přenosu:

Autor: vaj, Marek Lutonský - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!