Nová mutace viru zařadila WHO mezi znepokojivé. Dostala písmeno omikron

Sídlo Světové zdravotnické organizace (WHO) ve švýcarské Ženevě

Sídlo Světové zdravotnické organizace (WHO) ve švýcarské Ženevě Zdroj: Reuters

Koronavirus v Rusku.
2
Fotogalerie

Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron.

Pracovní skupina (WHO) prohlášení vydala po projednání poznatků o nové variantě koronaviru, která se rychlé šíří v Jihoafrické republice. WHO uvedla, že počty výskytů varianty omikron zjevně rostou téměř ve všech provinciích JAR.

Varianta omikron vykazuje velký počet mutací, z nichž některé jsou podle WHO znepokojivé. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené nebezpečí reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Podle WHO byla tato varianta objevena v Jižní Africe s pomocí genetické analýzy z 9. listopadu. Dohromady však byla dosud geneticky prokázána v méně než 100 případech.

WHO také uvedla, že varianta vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle organizace ale bude trvat ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.

Jaké jsou léky na covid?

Video placeholde
Jak je to s léky na Covid? • Videohub

Dosud WHO identifikovala čtyři znepokojivé varianty (variants of concern) koronaviru: alfa, beta, gama a delta. O stupeň níže jsou sledované varianty (variants of interest), které zapříčiňují v některých zemích vyšší počet případů koronavirové infekce. Patří mezi ně například lambda.

Případy nákazy variantou koronaviru omikron se prozatím prokázaly kromě JAR v Botswaně, Hongkongu, Izraeli a Belgii.

Některé státy dnes oznámily omezení cest z Jihoafrické republiky. Mluvčí WHO Christian Lindmeier však jménem organizace doporučil přijímat vědecky fundovaná opatření. Zdůraznil, že vůči omezení cestování existují výhrady.

Jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla označil omezení cestování za neopodstatněná. Dosud podle něj není jasné, zda je nová varianta nakažlivější než jiné.