Restaurace, obchody i hotely zkoušejí život bez dotyku | E15.cz

Přichází bezkontaktní svět. Restaurace, obchody i hotely zkoušejí život bez dotyku

Přichází bezkontaktní svět. Restaurace, obchody i hotely zkoušejí život bez dotyku
Bezkontaktní platba
• 
ZDROJ: Shutterstock

Martina Patočková

Nové technologie navázané většinou na mobil se stávají nepostradatelným pomocníkem v restauracích, hotelech, ale třeba i při příchodu do práce.

S jejich pomocí bude moci zákazník objednat a zaplatit v restauraci, odbavit se v hotelu nebo si i přivolat výtah do desátého patra kancelářské budovy. To vše bez nutnosti sahat na potenciálně špinavé povrchy. „Během karantény, kdy jsme makali na projektu zachrangastro. cz, se na nás obraceli hospodští s tím, co bude, až tohle všechno skončí. My si uvědomili, že prioritou bude bezpečnost hosta a personálu. Oprášili jsme starou myšlenku a vyvinuli zbrusu nové bezkontaktní objednávání a placení,“ popisuje například Igor Třeslín, šéf společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy. Jde o systém, kdy na každém stole v restauraci je unikátní QR kód, skrze který si zákazník objedná z digitálního menu a rovnou i zaplatí. Jako jedna z prvních jej začala používat pražská restaurace U Červeného jelena a přidávají se další.

„Restaurace si uvědomují, že bezpečnost nekončí jen dezinfekčním gelem, ale že je třeba co nejméně doteku s jídelním lístkem, tlačítky na platebním terminálu a podobně,“ dodává Třeslín.

Snahy namířené tímto směrem jsou vidět i v dalších více či méně postižených sektorech. „Během vynucené pauzy jsme na všech našich hotelech zavedli automatické recepce. Zákazník, který se nebude chtít fyzicky potkat s personálem hotelu, už nebude muset provádět check-in a check-out na klasické recepci, ale může je provést přes aplikaci Alfred nebo pomocí automatického kiosku v lobby hotelu. Je to velmi jednoduché a intuitivní,“ říká Lukáš Pytloun, majitel a zakladatel sítě Pytloun Hotels. Podobně se zamýšlejí i všechny obchody, přičemž pružněji se s novými požadavky vypořádaly ty technologicky zdatnější.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!