Koronavirové repatriační lety stály Česko přes sto milionů | E15.cz

Repatriační lety stály Česko přes sto milionů, většinu zaplatí EU

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Devatenáct repatriačních letů do více než dvou desítek destinací zajistilo české ministerstvo zahraničí od poloviny března do poloviny dubna. Tedy v době, kdy nejen evropské státy začaly postupně reagovat na šíření koronákazy zpřísňováním bezpečnostních opatření omezujících pohyb obyvatel. Většinu nákladů, které tak v Česku vznikly, proplatí Evropská unie.

„Repatriace stály 111 milionů korun, z nichž šla naprostá většina na zajištění letecké dopravy a dva miliony na vypravení 69 autobusů,“ připomněla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Evropská unie tak Česku proplatí lety v maximální možné míře, tedy ze 75 procent. Z unijní kasy tak do té tuzemské přiteče 77 milionů korun, oznámilo ministerstvo.

Za dopravení z ciziny zpět Češi platit nemuseli, výjimkou byl let z nejvzdálenějších destinací, Austrálie a Nového Zélandu. Každý cestující přispěl na návrat asi osmnácti tisíci korunami. Návraty z jiných vzdálených končin, například z Filipín, Vietnamu nebo Peru byly bezplatné.

„Očekávali jsme, že částka bude nižší, proto jsem velmi rád, že se nám ve většině případů podařilo získat celých 75 procent. Oceňuji snahu Evropské unie finančně se podílet na repatriacích více než 6000 občanů EU, pro které jsme naše letadla vyslali. Šlo o unikátní projekt a příspěvek EU je důkazem evropské solidarity,“ okomentoval příspěvek EU šéf české diplomacie, ministr zahraničí Tomáš Petríček (ČSSD).

Česko přepravilo domů mezi březnem a dubnem 5082 Čechů, 934 Evropanů a 68 občanů dalších států.

Státy EU, Švýcarsko a Velká Británie naopak přepravily domů 531 Čechů, uvedlo dříve ministerstvo. Dalším 180 Čechům, kteří žádali o pomoc po ukončení programu repatriačních letů, ministerstvo průběžně pomáhalo využít evakuační lety jiných států.

Finanční příspěvek od EU získaly i další členské státy včetně Velké Británie, která unii opouští. Brusel tak zafinancoval přinejmenším šest letů, na britské ostrovy se tak vrátilo přes tisíc občanů. Patřili do nejnákladnější kategorie letů, čtyři letadla vzlétala z Limy, jedno z Oaklandu a jedno z Tokia.

„Zapojení Londýna výrazně kontrastuje s jeho rozhodnutím vyhýbat se společnému nákupu ventilátorů a dalších zdravotnických zařízení pro boj s koronavirem,“ napsal dříve list Financial Times.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video