Světové protesty proti rasismu vzbuzují obavy z šíření koronaviru | E15.cz

Světové protesty proti rasismu vzbuzují obavy z šíření koronaviru

ČTK

Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu přišly v Sydney vyjádřit tisíce lidí, a to i přes zákaz shromažďování zavedený kvůli epidemii nemoci COVID-19. Demonstranti tak navázali na hromadné protesty, jež se v pondělí konaly po celém světě. Například v Amsterodamu však místní správa čelí kritice za narušení koronavirových opatření, k opatrnosti vyzvala protestující i novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

Masivní protesty a nepokoje ve Spojených státech minulý týden vyvolala násilná smrt černocha George Floyda. Nahrávka incidentu, na které bělošský policista klečí Floydovi téměř devět minut na krku, obletěla celý svět a spustila vlnu solidárních protestů.

Někteří z demonstrantů v Sydney měli přes nos a ústa roušky, mnoho z nich neslo transparenty s nápisy „Nemůžu dýchat“ nebo „Na černošských životech záleží“.

Jste slaboši, vzkázal Trump guvernérům. K potlačení protestů mobilizuje všechny zdroje

„Tohle je záležitostí všech, uvedla Kira Darginová, která patří k etniku domorodých Austrálců. „Jako černošskou ženu mě unavuje vidět své bratry umírat. Jako černošská matka se bojím o své děti. Musí to přestat,“ uvedla protestující.

V Sydney se zároveň vyšetřuje incident, při kterém policie při zatýkání 17letého Austrálce údajně použila nepřiměřenou sílu. Dotyčný policista je během vyšetřování postaven mimo službu.

Podívejte se na snímky z protestů proti policejní brutalitě

Amsterodamská starostka Femke Halsemaová se dnes kvůli pondělním antirasistickým protestům v nizozemské metropoli potýkala s kritikou. Organizátoři původně očekávali dvě až tři stovky účastníků, nakonec přišlo však několik tisíc lidí. Podle starostky město velký počet protestujících překvapil, nemohlo ale proti nim nijak zasáhnout.

„Tohle přesně nechceme,“ uvedl virolog a člen nizozemského krizového štábu ke koronaviru Menno de Jong. „Abyste dospěli k takovému závěru, nemusíte být virolog. O sociální izolaci mluvíme už několik měsíců z nějakého důvodu,“ dodal odborník, podle kterého se na podobné akci mohlo potenciálně nakazit velké množství lidí.

Komentář Julie Urbišové: Americká pandemie rasismu

Kvůli pondělním protestům, kterých se v několika městech Nového Zélandu účastnily tisíce lidí, dnes vyzvala k opatrnosti i premiérka Jacinda Ardernová. Pokojné solidární protesty jsou podle ní vítané, demonstrace se však musí konat v souladu s nařízenými opatřeními proti koronaviru.

Ačkoliv se premiérka podle svých slov nad Floydovou smrtí stejně jako všichni ostatní „zhrozila“, Novozélanďané musí při vyjádření svých pocitů a názorů hlavně dbát na bezpečnost. „Čelíme globální pandemii,“ připomněla Ardenová.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!