Je bláhové věřit, že budoucnost bitcoinu bude jen růžová, míní tvůrci Trezorů na kryptoměny
Na bitcoinové vlně se veze i miliardový byznys s kryptopeněženkami pražského holdingu SatoshiLabs. Ten v Česku vyrábí trezory – fyzické peněženky na virtuální mince – a má zaděláno na nové prodejní rekordy. „Moje věštecká koule říká, že by bitcoin mohl růst ještě příští rok. A tentokrát je na to naše firma opravdu připravena,“ hlásí Marek Palatinus, který firmu spoluzaložil s Pavolem Rusnákem. Byť teď může bitcoin vypadat i díky podpoře od zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa nezastavitelně, podle Rusnáka je důležité, aby kryptoměna dál fungovala jako případná protiváha tradičního finančního systému.
I když podzimní cenová dynamika bitcoinu vypadá jako důsledek souhry příznivých okolností, nástup prudkého růstu kryptoměny předpovídal interní cenový model firmy na měsíc přesně. Už delší dobu se v SatoshiLabs při odhadování poptávky po jejich kryptopeněženkách řídí mimo jiné poučkou, že cena bitcoinu se vyvíjí ve čtyřletých cyklech. Během nich se střídá období poklesu a růstu. Aspoň tomu tak dosud vždy bylo, jakkoli minulé výnosy nemohou garantovat ty budoucí.
Celkové oživení kryptotrhu se projevuje i na tržbách Trezoru, dcery SatoshiLabs, jejíž obrat dosáhl v dosud rekordním roce 2021 skoro 1,5 miliardy korun při čistém zisku přes 800 milionů. Trezor nyní hlásí nárůst prodejů o 600 procent v období po amerických volbách ve srovnání s průměrnými čísly za období půl roku před nimi. 22. listopad byl dokonce prodejně nejlepším dnem v historii firmy. Spoluzakladatelé SatoshiLabs proto věří, že i aktuální cyklus pro ně nakonec bude z obchodního hlediska nejlepším v dosavadní více než desetileté historii firmy.
„Nikdy jsme přitom nesnili o tom mít firmu, kterou bychom sami řídili. My jsme spíše takoví ti ajťáci někde ze suterénu. Jako by se jenom náhodou stalo, že máme firmu o více než 200 lidech,“ popisuje Pavol „Stick“ Rusnák.
VIDEO: Nejlepší investice? Najdete je v Číně, Indii i v Turecku, říká slavný finančník Guy Spier v pořadu Flow.
Oba úspěšní podnikatelé by nejen z tohtoo důvodu snadno mohli jít pohledem investičních pouček o finanční nezávislosti do důchodu. Dávají ale najevo, že na bitcoin a byznys kolem něj podobnou optikou hledět nelze. Finanční nezávislost je sice ústředním motivem oboru jejich podnikání, ale v úplně jiném smyslu, než jak ji vnímají například tradiční investoři.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!