Kryptoměnová zkouška ohněm | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Kryptoměnová zkouška ohněm

Jan Vávra

Bitcoin vznikl v reakci na poslední finanční krizi, jeho životaschopnost ale definitivně ukáže až ta následující. Kryptoměny by však mohly investory zajímat už nyní.

Spekulanty s vidinou rychlých zisků zanechala spíše než s bohatstvím s mizernou náladou poté, co kurz nejrozšířenějšího bitcoinu ztratil od rekordních maxim přes 80 procent hodnoty. Jiné virtuální měny jsou na tom ještě hůře. Na první pohled mohou po prasknutí cenové bubliny získat bitcoin a další kryptoměny z investičního hlediska na zajímavosti. A to zdaleka nejen kvůli své nynější relativně nízké ceně. Konkrétně bitcoin je totiž podle šéfa italské poradenské společnosti BlockchainLab Giacoma Zuccoa nejen technologický, ale i politický projekt se silným ideologickým pozadím. Autor knihy The Bitcoin Standard Saifedean Ammous dokonce tuto digitální valutu popisuje jako nejtvrdší měnu současnosti.

To však neznamená, že v době případného více či méně citelného ekonomického zpomalení přilákají virtuální měny automaticky pozornost investorů. V komunitě kryptoměnových investorů se mluví o dvou možných scénářích vývoje. Jeden předpokládá, že spekulanti v době ztráty výkonnosti svých aktiv přelijí alespoň část prostředků do rizikovějších sektorů, které dávají šanci na znatelné zhodnocení.

První velký český kryptoměnový průšvih v podání Cryptela se prozatím odkládá

Výkyvy o stovky procent nejsou ve světě kryptoměn výjimkou a v porovnání s velikostí trhu s akciemi či zlatem dosahuje ten kryptoměnový stále jen zlomku. Celková hodnota všech bitcoinů v oběhu čítá jen necelých deset procent tržní hodnoty společnosti Apple.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!