Rozšíření mezi velké firmy, nebo prasknutí bubliny? Bitcoin má před sebou zátěžový rok | e15.cz
M A

Kryptoměny

Rozšíření mezi velké firmy, nebo prasknutí bubliny? Bitcoin má před sebou zátěžový rok

Bitcoin
Bitcoin
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Jan Vávra

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kryptoměny mají za sebou rekordní období. S pohádkovými výnosy přibývá otázek, zda je jejich růst opodstatněný.

Deutsche Bank jako jedno z hlavních rizik pro rok 2018 uvedla prasknutí bitcoinové bubliny. Jen málo držitelů bitcoinů jimi totiž opravdu platí a většinu nových investorů přilákala vidina snadného zbohatnutí. Rok 2018 ale také může přinést další rozšíření bitcoinu mezi velké firmy. Nedávno rozvířil spekulace největší světový e-shop Amazon, když si zaregistroval doménu amazoncryptocurrencies.com, web Amazonbitcoin.com si firma zabrala již před třemi roky.

Velkým projektem, který již na vlnu podpory kryptoměn naskočil, je z poslední doby například inzertní portál Craigslist, s podporou kryptoměn počítá také platební karta Revolut a bitcoinem si lze nově kupovat i zlato od jednoho z největších on-line dealerů APMEX.

Rozmach platebních možností zdůrazňuje také skutečnost, že na běžné platby není bitcoin vhodný, transakční poplatky totiž překonávají i patnáct dolarů. Jak navíc dodal šéf společnosti SatoshiLabs Marek Palatinus, většina poplatkových algoritmů ještě nefunguje a musejí být zlepšeny.

Síť je ale také zahlcená. Vývojáři sítě již testují softwarové řešení s názvem Lightning Network, které má uzpůsobit bitcoin pro mikrotransakce. Ty by nemusely být všechny potvrzeny hlavním blockchainem, respektive by na něj byly zaneseny až ve větších objemech naráz. „Pokud vše proběhne hladce, bitcoinová síť bude schopna pojmout tisíce transakcí za sekundu,“ říká programátor a člen komunity Paralelní Polis Pavel Ševčík.

K širšímu nasazení Lightning Network by mohlo dojít už letos. Pokud by se celý proces zkomplikoval, mohlo by jít o jeden z pomyslných špendlíků pro bublinu.

Existují také významní hráči, kteří by chtěli patálií bitcoinu využít: hlavně tvůrci bitcoin cash, který se od hlavního řetězce odštěpil v létě. Konkurovat chce zejména zanedbatelnými poplatky, to ovšem souvisí s ještě stále relativně malé využívání měny. I to se však může změnit.

Bitcoin cash je nyní třetí nejrozšířenější kryptoměnou, jejíž hodnota se pohybuje na pětině ceny původního bitcoinu, a podporují jej mimo jiné provozovatelé domény Bitcoin.com. Ti „svůj“ bitcoin cash označují za ten pravý bitcoin. Právě jejich doména může hrát v dalších bitvách o jméno největší kryptoměny roli.

Pohádku o nárůstu ceny bitcoinu mohou kromě případných hackerských útoků na dosud nepříliš robustní infrastrukturu burz a peněženek narušit třeba i zákazy a regulace ze strany vlád, ale i další případná větší štěpení kryptoměny po vzoru bitcoin cash.

Analýza ING vidí ve štěpení zásadní ohrožení postavení bitcoinu: v jeho prospěch investoři argumentují tím, že jde o jedinečný uchovatel hodnoty, protože v oběhu neskončí víc než 21 milionů digitálních mincí spravovaných robustní decentralizovanou databází. Pokud si ale kdokoliv může zdrojový kód bitcoinu zkopírovat, upravit a spustit si vlastní klon, tak je nabídka mincí s prakticky totožnými vlastnostmi mnohem vyšší. Jedna z výhod bitcoinů, tedy jejich vzácnost, se tím hypoteticky maže.

Naznačené komplikace ale brzdí síťový efekt, kdy bitcoin těží ze své rozšířenosti a známosti – symbolem kryptoměn je kvůli dominantnímu postavení právě on.

„Bitcoin je v současnosti investiční bublinou. Tou zajímavou otázkou ale je, zda, kdy a jak prudce splaskne. V dosavadní historii bitcoinu jsme viděli už šest bublin, přičemž po prasknutí každé z nich stál bitcoin výše než na jejím začátku,“ míní jeden z nejuznávanějších odborníků na kryptoměny Andreas Antonopoulos.

Dodává, že bitcoin se zkrátka v bublinách vyvíjí. „Je ale zároveň tou nejméně nebezpečnou, nejméně systémovou, a přesto nejvíce diskutovanou bublinou,“ dodává expert.

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery