Velký bariérový útes po horkém létě vybledl | E15.cz

A mimochodem… Velký bariérový útes po horkém létě vybledl

nos

Největší korálový útes světa, letos po australském létě opět vybledl. Ukázaly to letecké snímky. Ztráta barvy Velkého bariérového útesu, značí úhyn korálů kvůli zvýšené teplotě mořské vody. V posledních pěti letech je to podle zpravodajství BBC již potřetí, kdy k takovému rozsáhlému poškození útesu došlo. Ani tato zpráva z miniseriálu věcí, které jsou důležité, ale kvůli koronavirové krizi nemají dostatečnou pozornost, by vám neměla uniknout. 

Podle Davida Wachenfelda ze správy mořského parku, který má útes na starost, je letošní poškození závažnější než ta předchozí z let 2016 a 2017 ze kterých se ekosystém útesu ještě ani nestačil vzpamatovat.

Velký bariérový útes stále představuje pulzující a dynamický systém, ale míra jeho poškození se stále stupňuje. „Jeho stav musíme vnímat jako pobídku k tomu, abychom začali aktivně bojovat proti klimatickým změnám," říká vědec.

Velký bariérový je dlouhý přes 2300 kilometrů a klene se podél severovýchodního pobřeží Austrálie. V osmdesátých letech minulého století jej na svůj seznam zařadilo UNESCO. Obří korálový masiv je složený z několika útesů, z nichž některé vystupují nad hladinu. 

 

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!